Maltepe Escort

Bir Aylık Döngüde Birden Fazla Yumurtlama Gerçekleşir mi?

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde, hamile kalmakla ilgili okuduğunuz yazılar, gerçekleşme imkanının zor olduğundan bahsettiğinden, olumsuz duygular yaşayabilirsiniz. Ya da döngünüzü takip ettiğiniz halde, hamile kalamamak umutsuzluğa kapılmanıza sebep olabilir.

Eğer bu tür kaygılarla günleriniz geçiyorsa, haberdar olmanız gereken bir şey var; çoklu yumurtlama mümkün. Gerekli olan şey sağlıklı bir doğurganlığa sahip olmanız.

Genel olarak ovülasyonun, 1 aylık döngüde 1 kere gerçekleştiğine dair yaygın bir bilgi vardır. Fakat son araştırmalar, bu durumun dışına çıkan vakaların sayısının hiç de nadir olmadığını gösteriyor. Pek çok kadın aynı aylık döngü içinde birden fazla yumurta üretebiliyor. Üstelik bu durum çoğul gebeliklerdekinden farklı bir durum.

Çoklu Ovülasyonun (Yumurtlamanın) Nedenleri

Tıbbi uzmanlar aynı ayın döngüsü içinde birden fazla yumurtlama ile ilgili yaptıkları araştırmalarda, progesteronun katalizör görevi gördüğünü düşünüyorlar.

Corpus Leuteum, bazı durumlarda lüteinizan adı verilen bir hormon üretiyor. Salgılanan bu iki hormon, lüteinizan ve progesteron ovülasyon sıklığını belirliyor.

Uzmanlar, ayrıca tek bir döngüde baskın bir folikül üretilirse, tek bir ayda iki farklı günde birer olmak üzere, 2 kere yumurta üretilebileceğini düşünüyorlar.

Bunlarla birlikte, biri adet dönemine göre hesaplanabilse de ikinci yumurtlamanın kesin günü tespit edilemeyebilir. Farklı koşullara ve hormon seviyelerine göre aynı döngüde iki kere yumurtlama ihtimali değişebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.