Boş Gebelik Nedir? Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Boş Gebelik Nedir? Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?
Kasım 02 22:54 2015 Makaleyi Yazdır

Embriyo olmadan, gebelik kesesinin uterusun içine yerleşmesi ve gelişmeye başlamasıyla yaşanan duruma anembriyonik gebelik, halk arasında bilinen adıyla boş gebelik denir. Plasenta büyümeye devam ettiği için, yerleşim (implatasyon) sonrası belirtiler gözlenir. Hormon değerlerine göre yapılan testler boş gebeliklerde genellikle pozitif sonucu verir.

Boş Gebelik Nasıl Tespit Edilir?

Gebeliğin boş gebelik olduğuna ancak ultrasonla yapılan muayenede karar verilebilir. Gebelik kesesinin boş olduğunun teyidiyle, gebeliğin olağandışı bir süreçte ilerlediği anlaşılır. En erken 5. haftada izlenebilen bebeğin kalp atımlarının olmaması da boş gebeliğin tespitinde, onaylayıcı belirtidir.

Boş Gebelik Neden Olur?

Genellikle kromozomlara bağlı anomalilerden kaynaklandığı bilinmektedir. Ancak tekrar eden veya kalıtımsal olarak aileden alınan bir özellik değildir. Münferit olarak o bebeği oluşturacak kromozomların, anne ve babadan alınışıyla ilgili bir konudur. Anne ve babanın sağlık koşulları, sperm, yumurta kalitesi gibi, farklı zamanlarda değikenlik gösteren ayrıntılarla açıklanabilir.

Boş gebelik genetik olmadığı gibi, aynı kişide tekrar eden bir durumda değildir. İlk gebeliği, boş gebelik ve sonrasında düşükle sonlanmış anne adayları sonraki dönemlerde hamile kalma, hamilelik süreci ve doğum sürecini diğer annelerle benzer koşullarda tamamlarlar.

İlk haftalarda yaşanan düşükler arasında önemli bir oranı boş gebelik nedeniyle gerçekleşmektedir. 6. haftaya kadar tespit edilmesi gereken boş gebelik, tespitinden sonra en kısa süre içinde sonlandırılmalıdır. Boş gebelik nedeniyle kürtaj sonrası, anne adayı bir sonraki yumurtlama döneminde normal döngüsüne dönebilir ve hamile kalması mümkün olur.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.