Maltepe Escort

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Ülkemizde en çok eleştrilen konulardan biri de boşanma oranlarının hızla artması. Evlenen çiftler genellikle evliliğin ilk yıllarında çocuk sahibi olma eğiliminde olduğu için, bu boşanmalardan etkilenen bir çocuk ya da çocukların oranı oldukça yüksek.

Çevresindeki ilişkileri 2 yaşından itibaren rahatlıkla takip edebilen çocuk, anne ve babası arasında birşeylerin yolunda olmadığını anlayabiliyor. Boşanma durumunda, çocuk bu bağlantıyı kurmadan bilgi vermek gerekiyor. Aksi halde çocuk kendi kurduğu bağlantılarla yanlış sonuçlar çıkarabiliyor.

Çocuklar Boşanmadan Kendini Sorumlu Tutuyor

Böylesi bir yükün altına hiçbir çocuğun girmesi elbette doğru değil. Ebeveynler kendi ilişkilerinde yolunda gitmeyen şeyler olduğunu, bu nedenle ayrıldıklarını çocuğa uygun bir dille anlatmalılar.

– Boşanmalarının, onların anne- baba rollerinde herhangi bir değişiklik yaratmadığını vurgulamalılar.

– Bu ayrılığın sebepleri arasında çocuğun olmadığını mutlaka dile getirmeli, çocukta oluşacak suçluluk duygusunun önüne geçmeliler.

– Çocuğu normal olarak, eskisi gibi sevdiklerini belirtmeli, hayatlarının değişen kısmıyla ilgili net bilgiler paylaşmalılar.

– Ebeveynler boşanma sürecini anlatırken birbirlerini suçlamamalılar. Çocuğun yanında tartışmamalı, objektif olamayacakları konuları çocukla birlikteyken gündeme getirmemeliler.

– Boşanma sürecine anne-baba, çocuğun kendilerine duydukları sevginin azalmasını istemez, bu gayretle tutamayacakları sözler vermeliler.

– Herhangi bir aşamada, sorumluluğu ve boşanmanın getirdiği yükü çocukla paylaşma niyeti taşıyan ifadeler kullanmamalılar. Biten evliliğin, anne veya babadan biriyle görüşmeye engel olmayacağını çocuğa hissettirmeliler ve hem anne hem baba ile yeterince zaman geçirebileceği ortamı yaratmakta sorumlu davranmalılar.

Hem manevi, hem maddi ihtiyaçlarının olması gerektiği gibi karşılanacağı, gerektiğinde her ikisinin de yanında olacağı bilgisi çocuğun kendini güvensiz hissetmesini engelleyecektir. Bu tip bir konuşma yaparken duyarlı ve sorumlu davranmalılar. Çocuğun algılayabileceği düzeyde bir konuşma yapmalı, dürüst olmalılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.