Maltepe Escort

Boyama Yapmanın Çocuk Gelişimine Yaptığı 10 Muhteşem Katkı 

Bu kadar kolay bir aktivitenin çocuğunuza yaşam boyu katkıları bulunacağını biliyor muydunuz? Boyama kolay ve eğlenceli aktivite olmanın yanı sıra çocuğunuzun gelişimine büyük katkılar sağlıyor. İşte bu katkılardan bazıları;

1 – Yazı Yazmayı Geliştirir

Çocuklar bir kalemle kağıt üzerinde şekiller çizebilmek için el gücüne ihtiyaç duyarlar. Güç uygulayarak çalışmak kalemi yanlış tutmaya sebep olabilir. Boyama gibi aktiviteler çocuğunuzun kalemi doğru tutmasını sağlar, bu çocuğunuzun yazı yazmasını geliştirir.

2 – El Göz Koordinasyonu 

Boya kalemlerini tutmak, kalemleri tanımak, uygun renk seçimini yapmak gibi temel koordinasyon yetenekleri çocuğunuza büyük oranda faydalı olur.

Boyama çocuğunuzun belirli bir alanı boyamasını gerektirir, bu çocuğunuza el ve göz koordinasyonu geliştirme imkanı sağlar. Özellikle zor çizimleri ve zorlaşarak devam eden çalışmaları tercih ettiğinizde bilişsel kayıp ile savaşılır.

3 – Gevşeme ve Sabırlı Olmayı Öğrenme 

Boyama yapmak çocuğunuza sabırlı olmak konusunda yetenek kazandırır. Aynı zamanda çocuğunuzun rahatlamış ve gevşemiş olmasını sağlar. Çocuklar şekilleri ve figürleri kendi istedikleri gibi boyayabilirler, bu aynı zamanda çocuklara bitirdikleri zaman başarı duygusunu hissetmelerini sağlar.

4 – Odaklanma 

Odaklanma çocuğunuzun boyama yaparken öğrenebileceği en önemli derslerden biridir boyama ile vakit geçiren çocukların konsantrasyonlarının ve odaklanma becerilerinin daha çok gelişmiş olduğu kanıtlanmıştır

Çocuğunuz büyüdükçe  boyama kitabındaki, çalışma sayfalarındaki sınırların önemini kavrar. Sınırların ve çizgilerin varlığını  öğrenmek yazı yazmayı öğrenirken yardımcı olur.

5 – Bilgi Kazanmak 

Resim boyamak çocuğunuzla çizgileri, perspektifi, renkleri, şekil ve formları öğrenmesi için yardımcı olur. Çocuklarınız aynı zamanda desenleri de tanımayı öğrenir. Sonuç olarak çocuğunuzun resimde hangi renkleri kullanacağına karar vermesinde yardımcı olur.

6 – Özgüven 

Düzenli boyama yapmak çocuklarınızın özgüvenini artırır. Bir boyama kağıdını tamamlama çocuğunuzda bir şey tamamlamanın verdiği özgüveni verir.

7 –  Motor Beceriler 

Boyama yapma etkinliği çocuğunuzun motor becerilerini geliştirir. Boyama için kullanılan eşyaları tutmak ve boyalarla şekiller çizmek çocuğunuzun bileklerindeki ince kasların, parmakların ve ellerin geliştirmesinde yardımcı olur. İyi gelişmiş motor becerileri çocuğunuzun yazmasında ve küçük objeleri manipüle etmesinde yardımcı olur. Çocuğunuzun okulda daha başarılı olmasını sağlar.

8 –  Yaratıcılığı Geliştirir 

Boyama yapmak çocuğunuza yaratıcılığını ifade etme şansı verir. Çocuk kağıda resim çizmeden önce zihinde bir hayal dünyası yaratır. Çocuğunuzla bir kutu boya alın ve onlarla özgür bırakın. Bu tür aktivitelerle çocuğunuzu özgür bırakmak fazla sayıda fayda sağlar. Çocuğunuzun farklı renk kombinasyonlarını  düşünmesini veya resme yansıtmayı denemesini sağlar. Çocukları kağıdı doğru boyaması, çizgilerin dışına taşmaması gibi konularda sıkmayın onları destekleyin. Eğer çocuğunuzun boyama yaparken bazı yanlışlar yaptığını fark ederseniz ikaz etmek yerine onlara yardımcı olun.

9 – Kendini İfade Etme 

Bazı çocuklar kendilerini kelimelerle ifade ederlerken bazıları ifade için sanatı kullanılır. Bir insanın, bir resim çizerken kullandığı renklerden kişiliğiyle ilgili çok fazla şey söyleyebilirsiniz çocuğunuzun tasvir etmeye çalıştığı resimlerden hislerini anlayabilirsiniz.

10 – Renk Tanımlama

Çocuklar boya kalemleriyle renkli kalemlerle ilk çizimlerini yaptıklarında renklerin arasındaki farkları, onları birbirleriyle kombine ederek kullanmayı öğrenmeye başlarlar. Aynı zamanda daha az  kullanılan renkleri ve renk kartelası erken öğrenmek ilerleyen dönemde renklerle ilişki kurmaları ve farklı kombinasyonlarla boyamalar yapmalarını kolaylaştırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.