Maltepe Escort

Bu Yiyecek ve İçecekler Uyku Kaçırıyor

Hamileliğin ilk haftalarında sürekli uyuma ihtiyacı duyan anne adayları da, uykuları sürekli kaçan anne adayları da durumdan şikayet ederler. İlk haftalarda bünyenin henüz bir bebeğe alışıyor olmasından hissedilen halsizlik normaldir. Daha fazla süreler ve gün içinde uyuma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ancak gün içindeki kısa uykularınızın uyku düzeninizi bozmamasına özen göstermelisiniz. Vücudun ihtiyaç duyduğu, dinlendirici ve yenileyici uyku gece saatlerindeki uykudur.

İlk 2-3 ay geçtikten sonra bebeğin büyümesiyle, vücudunuzda hissettiğiniz değişiklerin sayısı da artar. Rahimde meydana gelen genişleme diğer organları baskı yapmaya başladığında mide yanması, sık idrara çıkma ihtiyacı, nefes darlığı gibi şikayetleriniz olabilir. Doğru uyku pozisyonunu bulamamak da karnın büyümesiyle birlikte, kesintisiz ve dinlendirici bir uykunun sağlanmasını engelleyenler arasında yer alır.

Sebepleri ne olursa olsun, gece uykusunun 8 saatin altına düşmemesi hem bebeğin gelişimi, hem de annenin bağışıklık sistemi için şarttır. Yoğun bir yaşantınızın olması ya da gebelik öncesi bir uyku düzeninizin olmaması sizi bu dönemde zorlayabilir. Düzenli uyku alışkanlığı kazanmak ve uykularınızın sık sık bölünmemesi için gün içinde ve özellikle uyku saatinizden 3-4 saat öncesinde beslenmenize dikkat etmeniz bu dönemi daha kolay geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Uyku Kaçıran Besinler

  • Kızartma olarak hazırlanmış, yağlı yemekler
  • Kafein içeren içecekler ve gizli kafein içeren besinler (çikolata, kola, çay, reçeteli-reçetesiz bazı ilaçlar)
  • Ağır baharatlı yemekler
  • Akşam yemeğinde tüketilen güçlü protein içeren besinler (kırmızı etle pişirilen yemekler)
  • Akşam saatlerinde su dahil sıvı tüketiminin fazla olması
  • Fasulye, mercimek, brokoli gibi gaz yapıcı, mideyi rahatsız eden besinler
  • Uyumadan hemen önce yenilen çiğ meyveler (Turunçgiller, ekşi meyveler)
  • Koruyucu içeren gıdalar

Uykunuzun Gelmesine Yardımcı Olacak Besinler

  • Süt ve süt ürünleri
  • Karbonhidrat açısından zengin gıdalar, unlu mamüller

Hamilelikte uyku kaçıran gıdaların ortak özelliği midenin asit dengesini bozması ve sindirim sistemini fazla yormasıdır. Midenin asit dengesini de bozan kafeinin uykuyu açma nedeni, beyinde ve sinir sisteminde gösterdiği etkidir. Uykuyu kaçırmasının yanında gerginlik ve huzursuzluk hissi de yaratabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.