Maltepe Escort

Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü

Bugün 17 kasım dünya prematüre günü olması sebebiyle hep birlikte premature bebeklerin hayatlarını kurtaran sağlık personelinden, özel bir çocuk bakımı gerektirdiği için onları büyüten anneleri kutluyoruz. Ayrıca, bu bebeklerin toplumda farkındalığını yaratmak ve sağlık problemlerini masaya yatırmak için haberler köşemizden yayınladığımız bu detaylı yazımızı sizlerle buluşturuyoruz. Çünkü özel bebekler olarak adlandırılan bu bebeklerin dünyada ve özellikle doğum oranı yüksek olan ülkemizde sayıları oldukça fazladır.

17-kasim-dunya-premature-gunu

17-kasim-dunya-premature-gunu

Prematüre Nedir? Prematüre Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum yapmaya, diğer bir değişle bebeğin zamanından önce doğmasına prematüre doğum denilmektedir. Kelime anlamı olarak erken doğum olsa da bir bebeğin tıbbi olarak prematüre sayılabilmesi için gebeliğin 36. haftasını doldurmadan dünyaya gelmesi gerekmektedir. Bu şekilde prematüre yani erken doğan bebekler organları tam anlamıyla gelişmediğinden anne karnına benzer özel bir ortamda gelişimini tamamlayana kadar tutulmaktadır. Prematüre doğumun nedenleri bazı sağlık problemlerinden ortaya çıkabileceği gibi bazı durumlarda genetik de olabilmektedir. Bu nedenleri sıralamak gerekirse aşağıdaki liste oluşmaktadır.

premature-dogum

premature-dogum

  • Daha çok çoğul gebeliklerde prematüre doğum görülmektedir. Bunun nedeni genelde annenin tek gebeliğe hazır olan rahmini fazla sayıda bebeğin kullanarak burada kasılmalara neden olması ve doğumu başlatabilmesidir.
  • Su ikizi olarak adlandırılan hastalık nedeniyle de prematüre doğum olasılığı çoğalmaktadır. Bu hastalıkta bebeğin içinde bulunduğu sıvı normale göre 2 kata ulaşmakta, bu durum da aynı çoğul gebelikte olduğu gibi doğum kasılmalarına neden olmaktadır. Su ikizi rahatsızlığının daha çok şeker hastası gebelerde görüldüğü bilinmektedir.
  • Genital hastalıklarda da erken gebelik riski bulunmaktadır. Genital bölgeye yerleşen mikroplar daha da ilerleyerek bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısını patlatarak prematüre doğuma neden olmaktadır.
  • Prematüre doğuma neden olan üç ana faktörün dışında tetikleyici nedenler ise sigara ve alkol kullanımı, besin yetersizliği, üreme siteminde gelişimsel bir bozukluğun olması, rahim ağzı kanseri, çok erken ya da çok geç yaşlarda gebe kalma, daha önce sık kürtaj yapılmış olma, küçükken ateşli hastalık geçirmiş olma ve son olarak da çok fazla doğum yapmış olma şeklindedir.
premature-dogumlarin-onlenmesi-icin-yapilabilecekler

premature-dogumlarin-onlenmesi-icin-yapilabilecekler

Prematüre Doğumun Engellenmesi İçin Yapılabilecekler

Prematüre doğum ancak yukarıda saydığımız tetikleyici etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olmakla birlikte doğum başladığında bu olayı engellemek için yapılacak çok da bir şey yoktur. Anne hemen doğum ünitesine alınarak sezaryanla doğum yaptırılırken, bebek için de kuvez adı verilen özel yaşam üniteleri hazırlanır. Bu nedenle doğum yapılan hastanelerde özel bakım alanlarının ve gerekli donanımın yer alması premature bebekler ve anneler için çok önemlidir. Dünya premature gününün bir amacı da hastanelerde bu tip donanımların sağlanması için gerekli mücadeleyi vermek ve yardımlaşmayı sağlamaktır.

Konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi almak için ‘Prematüre Bebeklerde Ortaya Çıkan Problemler ve Özel Bakım Önerileri’ isimli bir sonraki yazımızı takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.