Maltepe Escort

Büyüme Ağrısı Nedir?

Gelişim çağında en sık  7-10 yaşları arasında gözüken, 3 yaşından itibaren rastlanabilen ağrılardır. Büyüme ağrıları belirli bir bölge olmaksızın, kas ve bağ dokuların olduğu bölgelerin çevresinde olan düzensiz ağrılardır. Büyüme ağrılarının diğer adı da çocuk fibromiyaljisidir.

Ağrılar zamansız ve düzensiz bir şekilde gözükebilir. Özellikle gün bitiminde, daha az hareketli ya da hareketsiz kaldıkları zamanlar hissedilen ağrılar 15-20 dakika sürebilir. Ağrı şiddeti yüksek olabilir. Kimi zaman uyku sırasında çocuğun hissettiği ağrılar uykusundan uyanmasına bile sebep olacak düzeydedir.

Genellikle bacak bölgesinde hissedilen büyüme ağrıları gezicidir, bacağın farklı bölümlerinde, farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Herhangi bir hastalığın belirtisi sayılmayacak ağrılar, düzenli olarak aynı yerde tekrar etmez. Başka bir rahatsızlığa bağlı olup olmadığını bu özelliğinden ayırt edebilirsiniz.

Masaj yaparak, kas gevşetici kremler uygulayarak ya da sıcak su torbasıyla müdahale, büyüme ağrılarının şiddetini azaltabilir. Sonraki güne kalıcı bir ağrı sonrası yorgunluk bırakmazlar. Akşam saatlerinde ağrısı olan bir çocuk, sabah uyandığında ağrıyı çoktan unutmuş olabilir.

Tıp dünyasının tam olarak bir sebep bulamadığı ve sendrom olarak tanımlamadığı büyüme ağrıları, gelişim döneminin ortalarında görülmez olur. 12 yaşına kadar görülebilir. Bu durum da kas gelişimi, eklemlerin gelişimi ve bağ dokuların canlılık kazanmasıyla bağlantılı olabileceğini düşündürür.

Tekrar eden büyüme ağrılarında görülme sıklığı ve tekrar eden bölgeler takip edilmesinde fayda vardır. Yalnızca büyüme ağrısı olarak teshiş edilen ağrılarda yapılan testler ve tetkikler normal sonuçları verirken, çeşitli kas hastalıklarında ve sonradan edinilen metabolik hastalıklarda ve eklem iltihaplanmalarında benzer ağrılara rastlanabilir. Önlem amaçlı bir uzman muayenesinde kaçınmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.