Maltepe Escort

Büyüme Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin ilk aylarda büyüdükleri aslında çok kolay anlaşılır. Zaman zaman çeşitli sağlık problemleri, sonrasında diş çıkarma süreci bebeğin büyüme hızını yavaşlatabilir. Bu tür durumların dışında anne ve babaların bebeklerin büyümediklerine dair endişeleri olabilir.

Bebeğinizin gelişimi büyük oranda genetik faktörlerden etkilenir. Anne veya babanın genetik özelliklerinin belirgin olduğu bebek, gelişiminde ebeveynlere benzer bir hızı takip edecektir. Düzenli olarak takip edilen boy ve kilo ölçümlerinde bebeğin gelişmediği gözlendiği durumlar haricinde bu tip bir endişenin gereksiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yeterli büyüme sağlanamaması ya da hiç büyüyememesi hormon değerleriyle direk alakalı olabilir. Büyüme hormonunun (gh) yetersiz salgılanması ya da salgılanmaması durumu gelişim geriliğinin başlıca sebepleri arasındadır. Bunun dışında cinsiyet hormonlarının ve androjen hormonunun yeterli salgılanamaması gelişimi yavaşlatır.

Gelişimin yeterli ve sağlıklı olması için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemli bir yer tutar. Yeterli beslenemeyen bebekler belirli oranlarda gelişirlerken, kemik yapılarının, iç organlarının gelişimlerinin eksik kaldığı durumlar, sonradan farkedilebilir. İçorganların herhangi birinin yetersiz çalışması, zincirleme, diğer iç organlara, dolayısıyla vücutta üretilen hormon değerlerine etki edecektir.

Büyüme Geriliği Tanısı Nasıl Konur?

Bebekte büyüme geriliği olup olmadığına düzenli takipler değerlendirildikten sonra, gerekli testler yapılarak sonuçlarına göre karar verilebilir. Bu detaylı araştırmanın içinde kan testleri, grafiler ve hormon değeri ölçümleri de yer alır.

Sonuçlarda bebekte büyüme geriliği saptanırsa, nedenine göre uygun tedavi yöntemlerine başvurulur. Bebeğin erken dönemlerden itibaren düzenli takibi, çocukluk döneminde de takibinin aksatılmaması önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.