Çalışan Anne Babalara Yarım Gün Çalışma Hakkı

Çalışan Anne Babalara Yarım Gün Çalışma Hakkı
Eylül 16 06:00 2016 Makaleyi Yazdır

Türkiye’de çalışan anne babaların çocuklarına bakmasının kolaylaştırılmasına yönelik kanuni düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Yeni düzenlemeye göre çocuk ilkokula başlayana kadar çalışan anne babalar yarım gün çalışarak çocuklarına kendileri bakabilecek. İşte detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni anne babaların çocuklarıyla daha çok ilgilenmeleriyle ilgili düzenlemeleri bir kanun taslağı oluşturarak TBMM’ye sundu. Bu yasa taslağına göre her iki eş de çalışıyorsa doğum ve süt izni dışında 6 aya kadar ücretsiz izin kullandıktan sonra bebeklerine bakabilmek için yarım gün çalışma hakkına sahip olacak.

calisan-anne-baba-yasal-izinler

calisan-anne-baba-yasal-izinler

Eşlerden birinin çalışmaması durumunda geçerli olmayacak kanuna göre anne ya da baba birinci doğumda 60 gün yarım gün çalışabilecek ve bu izni çocuk ilkokul 1. sınıfa başlayana kadar istediği zaman kullanabilecek. Hem çalışıp hem de çocuğuna bakmanın önünü aşan kanun taslağında bu durum ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü çocukta 180 gün yarım gün çalışma hakkı şeklinde uygulanacak.

Anne ya da babadan her ikisi de çalışıyorsa içlerinden bir çift yarım gün çalışma hakkını kullanmak için işverene başvuruda bulunduğunda işveren 1 ay içinde bu izini vermek zorunda. Yine kanuna göre işverenler ebeveynleri bu isteklerinden dolayı işten çıkarma kararı alamayacak. Böyle bir karar alması durumunda büyük miktarlarda tazminat ödemeye mahkum edilecek. Doğumdan sonra annenin doğum izni ve süt izni hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ‘Hamilelikte ve Doğum Sonrası Yasal İzinler’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.