Maltepe Escort

Çalışan Hamileler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde doğru ve dengeli beslenmek, sağlıklı hamilelik dönemi geçirmeye yardımcı olur. Özellikle çalışan anne adayları yoğun çalışma temposunu göz önünde bulundurarak, beslenme konusunda daha hassas davranmalılar. Çalışan hamileler için yapılabilecek bazı öneriler:

*Güne zinde başlamak ve gün boyu zinde kalabilmek için gerekli olan kahvaltı, hamilelikte atlanmamalıdır. Yumurta, süt ve peyniri de kapsayan protein bakımından zengin bir kahvaltı yapılmalıdır.

*Açlık kan şekerinin düşmesine neden olup, hamilelikte aç kalmak anneyi ve bebeği olumsuz etkiler. Hamilelikte beslenme azar azar, sık sık ve öğün atlamadan olmalıdır. Hatta üç ana öğünle birlikte üç ara öğün de alınmalıdır.

*Akşam yemekleri ise hafif olmalıdır. Bunun için ekmek, pilav, makarnadan oluşan menü yerine sebze, meyve ve salatadan oluşan bir menü tercih edilmelidir.

*Ara öğünlerde süt, kuru meyve, kuru yemiş, yoğurt tüketilebilir. Ancak kuru meyve ile kuru yemiş tüketiminin aşırı olması fazla kilo alımına sebep olacağı için tane ile yemeye dikkat edilmelidir.

*Günlük sıvı alımı da önemlidir ki hamilelikte sıvı ihtiyacı artar. Bu yüzden günde 2-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

*Meyve suları yerine taze meyveler tercih edilmelidir. Kabuğu yenen meyveler kabuğuyla birlikte tüketilmelidir.

*Sebze ve meyveler mevsiminde tercih edilmeli, dondurulmuş ve konserve ürünler kullanılmamalıdır.

Beslenmeyle birlikte streste bebek gelişimini etkiler. Özellikle çalışan anneler stresten uzak durmaya dikkat etmelidir. Stres ve yorgunluktan arınmak için de meditasyon, yoga, fitness ve masaj yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.