Maltepe Escort

CBC Testi Nedir?

Hayatınız boyunca CBC testini duymamış, duyduysanız bile yaptırmaya ihtiyaç duymamış olabilirsiniz. Hamilelikle birlikte yaşam tarzınız, hayatınız değişirken, hayatınıza giren yeni şeylerden biridir, CBC testi, “tam kan sayımı” olarak da bilinir.

Hamilelikte CBC Testi – Tam Kan Sayımı Gerekli midir?

CBC testi, tam kan sayımı amaçlı yapılan bir testtir. Kandaki kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerle ilgili bilgi almak gerektiğinde, gerekli olan bilgileri sağlar. Genel olarak beyaz kan hücresi sayısını da (lökostileri) içeren CBC testleri, vücutta bulunma ihtimali olan enfeksiyonlarla ilgili bilgi verir.

Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sayısının ölçümüyle, polisitemi(kırmızı kan hücrelerinde artış) ve anemi hakkında fikir verir. CBC testlerinin tespit ettiği sonuçlar arasında hematokrit, hemoglobin, beyaz kan hücreleri ile ilgili ölçümler de yer alır.

Hamilelikte CBC Testi Neden Gerekir?

CBC testi genellikle doktorun şikayetlerinizle ilgili daha kapsamlı bir inceleme yapmasına yardımcı olur. Yorgunluk, anemi, enfeksiyonlar için teşhis koyarken, daha net veriler sunar. Bu nedenlerle CBC testi hamilelik sırasında, muhtemelen önerilen ilk testtir.

Hamilelik sırasında ya da normalde de istenebilen kapsamlı testlerden biri olan CBC testi, aslında basit testlerden biridir. Uygulanışı damardan kan alma ile sınırlıdır. Elde edilen veriler hem annenin hem de bebeğin sağlığıyla ilgili öngörüleri kolaylaştıran tam kan sayımı testini mutlaka yaptırmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.