Maltepe Escort

Çikolata ve Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak

Yine bir bayram daha geldi, sevdiklerimizle buluştuğumuz, ikramlıklar, hediyeler hazırladığımız bir bayram arifesini daha geçirdik. Bayramların genç yaşlı tüm aileyi bir araya getirdiği, neşeli günler olduğu kadar dengeli beslenme alışkanlığımızı alt-üst eden günler olduğuna katılmayan neredeyse yoktur.

Bu günlerde çocuklar da istedikleri her türlü abur cuburu tüketme imkanı bulur. Sağlıklı beslenme alışkanlığı ve damak tadı aile ile birlikte kazanılan şeyler olduğu için, çocuklarımızı eğitmekte ve korumakta bayramları da fırsat olarak kullanmamıza engel olan herhangi bir şey yoktur heralde.

Kazanılmaması Gereken Alışkanlık : Çikolata Tüketimi

Büyük küçük, hemen herkesin sevdiği çikolata tüketimi, farkında olmadan bağımlılık yaratan keyif verici bir alışkanlıktır. Zararlı olup olmadığı sıkça sorulan çikolatanın, gerçek hammaddesi kakao yağıdır. Kakao yağı ile üretilmesi durumunda ufak tefek faydaları söz konusu da olsa, bol miktarda şeker, krema ve pralin ile yapılmış çikolatalar bu faydaları genel olarak sağlamaz. Yüksek şeker ve karbonhidrat oranları kilo almaya sebep olurken, kan şekerindeki ani çıkışlar  beyin kimyasının ve karaciğerin düzenli çalışma temposunda değişikliğe sebep olur.

cocuklarda-cikolata-aliskanligi-2

Vücudun yüksek oranlarda şekere ihtiyacı yoktur. İhtiyaç duyulan şeker meyvelerde, bazı sebzelerde, kuruyemişlerde, sütte yeteri miktarda bulunur. Çikolata tüketimi alışkanlık haline geldiğinde hissedilen eksiklik bağımlılığın sonucudur. Kan şekeri için ihtiyaç duyulan şekerin çikolatadan edinilmesi, doğal şekere sahip olan meyvelere ve süte olan ihtiyacı azaltır, unutturur. Az miktarda çikolata ile kazanılan yüksek miktarda enerji, protein vasıtasıyla kazanılan enerji gibi onarıcı ve toparlayıcı etkileri sağlamaz.

Düzenli tüketildiğinde bağımlılık yaratan çikolata yerine, evde kekler, meyveli ve sütlü tatlılar yaparak, bayramlarda çocuklarınıza ve misafirlere ikram edebilirsiniz. Çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına önem veriyorsak, gelişimleri için ihtiyaç duydukları bir beslenme programı yapıp, bu programa mümkün olduğu kadar bağlı kalmaya özen göstermeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.