Maltepe Escort

Çocuğum Neden Konuşmuyor?

Çocuğunuzdan ihtiyaçlarını ifade etmek üzere kullanacağı kelimeleri en erken 1 yaşından itibaren duymaya başlayabilirsiniz. Ancak bebekler anne karnından itibaren dış dünyayla iletişim kurmaya başlamışlardır. Çevrelerinde tekrar eden olaylara, günlük rutine ve kendileriyle ilgili ihtiyaçlarına, belirli tekrarlardan sonra tepki vermeye başlarlar. Bu anadili öğrenmeye başladığının ilk işaretleridir.

Çocuğunuzda konuşmayı engelleyecek, konuşamama ile sonuçlanacak diğer nedenleri bu süreçten önce tespit etmeniz mümkündür. Fiziksel fonksiyon yetersizlikleri, damak gelişimi, duyma eksikliği gibi nedenlerle, zekaya bağlı gelişim geriliklerine kadar bir dizi nedeni olan çocuklarda geç konuşma veya konuşamamanın ilk belirtilerini erken aylardan itibaren gözlemleyebilirsiniz. Seslere tepki vermeyen bir çocuğun, dil öğrenimi ile ilgili ilerleme kaydetmemesi, gözle odaklanma sağlayamayan ya da uzun süre sabit bir yere bakan çocuğun, zihinsel olarak yeni bilgileri almaya daha uzun sürede hazır olacağı, 1 yaşından önce tespit ve tedaviye başlangıç gerektiren durumlardır.

Çocuğunuz ilk aylardan itibaren takip etmeniz ve motor becerilerini izlemeniz önemlidir.

Bunların dışında çocukların konuşmaya başlama süresini uzatan daha sık karşılaşılan denenler vardır; evde az kişinin olması, daha az sözlü diyalog ve daha az çocukla baş başa zaman geçirmek, konuşmaya başlama zamanını geciktirir. Sürekli televizyon izleyen, ilgisi insanlardan çok oyuna, çizgi filme yönelmiş çocuklar daha geç konuşma pratiği yapar.

Konuşmaya geç başlamada cinsiyet faktörü de önemli bir maddedir. Genel olarak erkek çocuklarının kız çocuklarından daha geç konuştukları bilinmektedir.

Anne ve babanın ya da evde yaşayan diğer kişilerin farklı diller konuşması, çocuğun hangi dili öğreneceği konusunda karmaşa yaşamasına sebep olur.

Gelişimi normal olan çocukların anlamlı tepkiler vermesi, heceleri kelimelere çevirmesi ortalama 2 yaşı civarında gerçekleşir. 3 yaşında sağlıklı çocukların oldukça büyük bir kısmı konuşma becerilerini, kelime bilgilerine göre geliştirmeye devam ettirir hale gelirler.

Herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde, konuşmayı reddetme, işaretlerle cevap verme ya da ortamdan uzaklaşma gibi durumlar gözlendiğinde, en kısa süre içinde bir uzmandan yardım alınması gerekir. Gelişimsel nedenlerin yanı sıra psikolojik nedenler, kendini ifade etmekten çekinme, kardeş kıskançlığı, yaşı kendisine yakın bir çocukla kıyaslanmak gibi nedenler, çocuğun geç konuşma nedeni olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.