Maltepe Escort

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor!

Böyle de bir şey var. Okul yaşı gelmeden yıllar önce okula hazırlanan, hevesli, gözlerinin içi gülen çocuklar, kimi ilk günden, kimi birkaç hafta sonra okula gitmek istemediklerini söylüyorlar. Hatta sabahları uyanmak, kahvaltı yapmak, giyinmek işkenceye dönüşüyor.

İlginç bir şekilde çocuk başarılı ve okula gitmek istemediğini öğretmeni anlamıyor. Okul dönüşü çok mutlu, eğlenmiş bir şekilde eve dönüyor.

Çocuğun Okula Gitmek İstememe Sebepleri Okulla İlgili Olmayabilir

Okula başlamak, yeni bir ortama, arkadaşlara, öğretmene, ulaşım koşullarına adapte olmak biraz zaman alabilir. Okula gitmek istememek zaman zaman pek çok çocukta karşılaşılan bir durumdur.

Yeterince dinlenememiş, uyandırılmaktan hoşlanmayan çocuklar okula gitmek istemeyebilir. Öncesinde uyku düzeniyle ilgili problemi olmayan çocuk, okula gitmeye başlayınca daha fazla yoruluyor olabilir. Daha fazla dinlenme ihtiyacı hissediyor olabilir.

Bu durumda çocuğun okuldan dönüşte varsa ödevlerini erken saatlerde yapması, çalışması gereken derslerini akşam saatlerinden önce bitirmesi gerekir. Erken saatlerde uyumaya teşvik edilmesi gerekir.

Sabahları okula hazırlanma saatlerinde herkesin evde olması, genel olarak rahat olmaları, çocuğun okula gitmek isteğini olumsuz yönde etkileyebilir. Kendisi ile ilgilenen anne ya da bakıcının günün kalanını daha eğlenceli bir şekilde geçireceği düşüncesi, okulu sevilmeyen, sıkıcı bir yer haline getirebilir.

Yeni doğan bir kardeş ya da okula gitmeyen kardeşin, daha çok ilgi göreceği düşüncesi, okulu gereksiz bir sorumluluk olarak algılamasına sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda, evde ya da dışarda yapılması gereken pek çok şey olduğunu, evde kalan kişilerin de işe, alışverişe gidecekleri, ev işleriyle ilgilenecekleri gibi bilgilerin paylaşılmasında fayda vardır.

Aileden birinin ölümü, boşanmalar gibi durumlar, çocuğun psikolojik olarak olumsuz bir ruh halinde olmasına sebep olabilir. Çocuğun okuldan uzaklaşma sebebi okul dışı şeyler olsa da, öğretmeninden, rehber öğretmeninden destek almak gerekir. Böylece okulda kendini anlayan ve seven insanlar olduğunu düşünerek okula gitme isteği artabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.