Maltepe Escort

Çocuğuma Ne Kadar Harçlık Vermeliyim?

Okula başlayan bir çocuğunuz varsa, okula giderken harçlık konusu da gündemdeki konular arasında yer almaya başlamıştır muhtemelen. Öncelikle harçlığın ne olduğu ve hangi amaçla kullanılacağı konusunda ailenin belirli bir ortak kararı bulunmalıdır. Çocuğun okul için kırtasiye, kıyafet, öğle yemeği gibi giderlerinin aile tarafından ayrıca karşılanıyor olması gerekir. Çocuğunuza harçlık olarak verdiğiniz paranın, serbest olarak kullanabileceği bir para olması gerekir. Okuldan ayrıca istenen ek ücretler, etkinliklere katılım için gerekli harçlar için sizinle ayrıca konuşması daha uygundur.

Çocuğuma ne kadar harçlık vermeliyim sorusunun cevabı çocuğunuzun para kavramıyla ilişkisine, kendi zihinsel gelişimine ve biraz da mizacına göre değişiklik gösterebilir. İlköğretim çağındaki çocuklarda para kavramı 10 yaşına kadar tam olarak netleşmez. Harçlık verirken neye ihtiyaç duyabileceğini sorarak, günlük miktarlar belirlemek daha uygun olacaktır.

Haftalık olarak harçlık vermeye başladığınızda yine çocuğunuzun parayı denetleme konusundaki kararlarını dışardan gözlemeniz gerekir. Vereceğiniz harçlığın miktarının aile bütçenizle orantılı olması gerektiği konusu önemlidir. Ekonomik koşullarınızda geçici bir sıkıntı ya da belirli bir dönemi etkileyen değişimler varsa, çocuğunuzla durumu uygun bir dille konuşmanız önemlidir. Yetersizlik duygusu yaratacak ifadelerden kaçınarak ancak alım gücünün dikkatli kullanılması gerektiği üzerinde durarak, bu sürecin eğitici olmasına özen göstermelisiniz.

Haberdar olmanız gereken diğer bir detay ise, okul arkadaşlarının genel ekonomik durumları ve çocuğunuzun bulunduğu ortamla uyumunu etkileyecek ayrıntılardır. Çocuğunuza harçlık olarak vereceğiniz miktarı sorarken öğretmeninden fikir alabilirsiniz. Elbette arkadaşlarıyla aralarında fark olmasın düşüncesiyle fazla harçlık vermek zorunda değilsiniz. Ancak arkadaşlarından belirgin miktarda, fazla harçlık alıyor olması da duygusal gelişim açısından risk yaratabilecek bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.