Maltepe Escort

Çocuğumun Okumamayı Sevmemesi Normal mi?

Çocuğunuzun okumayı sevmediğini düşünüyorsanız, bunun normal olmadığını düşünüyorsanız, çocuğunuzu biraz daha yakından gözlemlemeniz gerekir. Çocuğunuz gerçekten tüm türlerde kitap okumaktan hoşlanmıyor mu? Yoksa eğlenceli bulduğu kitaplarla, sıkıcı bulduklarını kategorize edebiliyor musunuz?

Ebeveynlerin büyük bir kısmı, okumayı öğrenen çocuklarının düzenli olarak kitap okumasını ister. Pek çoğu da çocuklarının kitap okuma alışkanlığı edinemeyişinden şikayetçidir. Hatta bazı çocuklar okul kitaplarına, ödev için verilen kaynaklara bile el sürmek istemezler.

Yine de okul kitaplarından ve tavsiye edilen kitaplardan sıkıldığı halde, çizgi romanları seven, devamını merak ettiği için takip eden çocuklar da vardır. Aileler çizgi romanların gerçek okuma deneyimi kazandırmadığını, okuma hızına katkıda bulunmadığını düşünebilir. Ancak bu doğru değildir. Çocukların okuma zevkleri farklılık gösterebilir. Görsellerle desteklenen ya da çizgiyle zenginleştirilmiş kitapları okuyan çocukların, okuma zevki kaynak türünde kitaplar okuyanlardan ya da hikaye, roman okuyanlardan farklıdır.

Çocuğumun Okumamayı Sevmemesi Normal mi?

Çocuğum Hiç Kitap Okumuyor!

Belirlenmiş türler arasında ya da seçim konusunda serbest bırakıldığı halde, çocuğunuz kitap okumaya hevesli değilse, bu konuyu öğretmeniyle ya da rehber öğretmenle konuşmanız gerekebilir. Kitap okumak için ayıracağı zaman konusunda serbest bırakıyorsanız, dikkatini çeken diğer eğlenceli şeylerle fazla meşgul oluyor olabilir. Bu tip durumlarda evde okuma saati belirlemeniz, okuma köşesi hazırlamanız, belirli zaman dilimlerinde dikkat dağıtmayacak şekilde sakin bir ortam hazırlamanız faydalı olabilir.

Bilgisayar ile geçirilen zamanı sınırlamanın yanı sıra, ortak kullanım alanlarında bulunan televizyonun açık olduğu zamanlar düzenlenebilir.

Çocuğunuzun kitap okumaktan hoşlanmadığını yeni fark ettiyseniz ya da başından beri bir çözüm bulamadıysanız, durum sandığınızdan daha ciddi olabilir. Kitaplığındaki kitaplara, dergilere, okul kitaplarına bir göz atmanız, çocuğunuz için uygun seviyede olup olmadıklarına bakmanız gerekebilir. Özellikle bu durumun geç fark edildiği durumlarda, seviyesine uygun olmayan kitapları okumaya çalışmak, çocuğunuzu okumaktan soğutabilir.

Daha düşük seviyelerde kitaplar vererek, çocuğunuza okumayı sevdirmekte başarılı olabilirsiniz. İlk zamanlarda alacağı, ilave okuma dersleri ayrıca katkı sağlar. Çocuğunuzun okuma seviyesi ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı halde okumaktan sıkıldığını gözlemlerseniz, farklı türlerde kitaplar, merak ettiği kitaplar, dergiler, ilgi alanlarına göre yeni kitaplar, okumayı sevdirmekte yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.