Maltepe Escort

Çocuğunuz Solak Mı ?

Geçmişten günümüze gelen alışkanlıklarla ‘sol’ elini kullanan yani ‘solak’ olan çocuğumuz için endişeleniyoruz.

 

Bulunduğumuz çağda bu endişe biraz daha hafiflemiş olsa da, gelenekçi tavrı sürdüren bazı ebeveynler, bu durumu hala kaygıyla karşılıyor.

Çocuğunun sol elini kullanmaya meyilli olduğunu gören anne babalar, sol eliyle uzandığı nesneyi sağ eline veriyor, sol eliyle çatal kaşık tutan çocuğu yada kalemi sol eliyle tutan çocuğu sağ elini kullanmaya zorluyor.

Endişelerin sebebi dini dogmalar yada sadece gelenekçi tavır veyahut ‘arabaların vitesi, mause, makas vs.’ gibi bir çok nesnenin kullanımının, sağ elini kullananlara özgü tasarlandığını bildiği için, çocuğunun ilerde sorun yaşayabileceğini düşünmek oluyor.

Fakat düşündüğünüzün aksine sol eli kullanmak negatif değil pozitif bir durumdur.

Çocuğun sol elini kullanması demek, beyninin her iki tarafını da kullanmaya yatkın olduğunu gösterir.

Beynin her iki kısmını kullanabilen çocuk, sanat, spor gibi aktivitelerde başarılı, daha sosyal bireyler oluyor. Örneğin; Beethoven, Einstein gibi tarihe adını kazımış düşünürler, sanatçılar ve bilim adamları solaktı.

Öncelikle çocuğunuzu sağ elini kullanmaya zorlamakla ona zarar verdiğinizi bilmelisiniz. Sağ eli kullanılsın diye sol eli bağlanan çocuk fiziksel ve psikolojik olarak sorunlar yaşıyor; çocukluk depresyonu, kekemelik, disleksi bu hastalıklardan bir kaçı.

Dünya üzerindeki insanların %70’nin sağ elini kullanıyor olması, üretilen nesnelerin onların yapısına uygun olmasına, solakların bu konuda zorluk çekmesine sebep oluyor. Yetişkinler için bu durum çok sorun teşkil etmiyor, çünkü birey kendince bir çözüm bulabiliyor, fakat çocuklar için aynı şey geçerli değil.

Daha el becerilerinin gelişme aşamasında olan çocuğun eline, sağlaklar için üretilmiş bir makas yada kesici başka bir alet verirseniz, kendini incitmesi mümkün.

Yine de buna köstek olmamalısınız. Kendini incitme ihtimaline karşı yanında olmalı, fakat ‘kendini keseceksin sağ elini kullan ‘ gibi söylemlerde bulunmamalısınız.

Yemek yerken kendine zarar verebileceği düşüncesiyle ‘bıçağı sağ elinde’ tut dememelisiniz. Bu konuda onu özgür bırakmalı kendine zarar vermemesi için gözlem altında tutmalısınız.

Çocuğunuzun elini kontrol etmeye çalışmak, onun becerilerinin gelişimini engellemek demektir. Çocuğunuzun hızlı hareket etmesini, koordine olmasını ve davranışsal uyumunu bozarsınız.

Çocuğunuza becerilerini geliştirmesinde destek olun. Örneğin ona uygun makas, kalemtıraş vs. alın, sofrada çatalını bıçağını sol tarafına koyun.

Çocuğun sağ tarafına koyduğunuz çatal, sağ eliyle alıp sol eline vermesinden başka bir işe yaramaz. Fakat sol tarafına koyduğunuz çatal bıçak, sol elinin kavrama becerilerini geliştirir.

 

Peki Çocuğunuzun Solak Olduğunu Ne Zaman Anlaşılır?

 

Anne babaların dikkatini vermesi dahilinde 3,4,5 aralarında anlaşılabilir.

Bunun için iyi bir gözlem yapmalısınız.

Dişlerini hangi eliyle fırçalıyor? Tek ayak üzerinde durunca hangi ayağının üzerinde, bir şey uzattığınızda hangi eliyle, boyama yaparken hangi eliyle?

Son olarak çocuğunuz bir şeyleri çevirirken saat yönüne doğru çeviriyorsa da tebrikler, çocuğunuz solaktır.

Çocuğunuzun gelişimi için ona köstek olmak yerine destek olun, becerilerini geliştirirken yanında durun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.