Maltepe Escort

Çocuğunuz Uykuda Dişlerini Neden Gıcırdatır?

Çocuğunuzun sakin ve rahat bir biçimde uyurken dişlerini gıcırdattığını fark etmiş olabilirsiniz. Diş gıcırdatma sesi tırnaklarla tebeşire sürtmek gibi, hafif ama rahatsız edici bir sestir, diğer seslerden ayırt edilmesi bu nedenle kolaydır.

Uykuda dişlerin gıcırdatılması “bruksizm” olarak da adlandırılır. Çocuğunuzun uyku esnasında bilinçsizce dişlerin gıcırdatılması alışkanlık haline geldiğinde endişe verici olabilir. Diğer taraftan ihmal etme diş gelişimine ve çene yapısına etki edebilir.

Diş gıcırdatma tek başına zararlı bir şey değildir. Ancak çocuğunuz düzenli olarak uyku sırasında dişlerini gıcırdatıyorsa, ağız ve diş sağlığı açısından olumsuz durumlara sebep olabilir. Bu genellikle uyku esnasında gözlenen bir alışkanlıktır, ancak çocuğunuz nadiren de olsa gün içerisinde de tekrar edebilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma erken yaşlarda başlar. 11 yaşındaki her 10 çocuktan 3’ünde diş gıcırdatma belirli dönemlerde ortaya çıkan bir durumdur. Erken yaşlardaki çocuklarda bu davranışa sebep olan şeyin stres düzeyi olduğu kabul edilmektedir.

Çocukların Dişlerini Gıcırdatmasının Sebepleri;

Sebebi tam olarak bilinmese de, uzmanların diş gıcırdatmasının sebepleri arasında kabul ettikleri ortak nedenler vardır.

  • Kulak ağrısı
  • Diş çıkarma sorunu
  • Solunum sorunu
  • Tıkalı burun
  • Alerji
  • Dişlerin hatalı hizalanmış oluşu
  • Anne sütünü-emzirilmeyi bırakma, okul ya da yeni kardeş gibi değişimlerin yarattığı stres, günlük hayattaki alışkanlıkların değişmesi.

Çocuklarda Diş Gıcırdatması ile Başa Çıkmak

Çocuğunuzu dişlerini gıcırdattığını fark ettiğinizde ona yardımcı olmaya ve bu durumun nedenlerini anlamaya çalışmalısınız. Eğer aklınıza yatan bir neden yoksa bir pedagogdan yardım almalısınız.

Diş gıcırdatmaya bir ağrı sebep olabilir ve ağrı kesici ile kısa sürede geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Ancak bunun yerine çocuğunuzu bir diş doktoruna götürmeniz kalıcı çözümler bulmanızı sağlayacaktır.

Diş gıcırdatma çene ağrısına ya da baş ağrısına sebep olabilir. Eğer çocuğunuzun stres yüzünden dişlerini gıcırdattığını düşünüyorsanız, stresi azaltacak, tansiyonu ve gerginliği kontrol altına almasına yardımcı olacak aktivitelerle zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Görünürde strese sebep olan bir değişim yoksa ve depresyon belirtileri gözlemliyorsanız, bir uzman desteği almanız şart olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.