Maltepe Escort

Çocuğunuza Ev Ödevlerinde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuzun okula başlamasıyla birlikte, günlük hayatın içinde okula gidişi, günlük programı yemek düzeni, ihtiyaçları,ev ödevleri gibi konular hayatınızın büyük bir kısmını etkiler. İlköğretim çağındaki çocukların ev ödevlerini yaparken anne ve babalarının gözetiminde olması eğitimciler tarafından üzerinde durulan bir konudur. Çocuğunuz ödevlerini yaparken sizden yardım istemese bile, zorlanıp zorlanmadığını sormanız ödevini kontrol etmekte yardımcı olmanız başarı oranını artıracaktır.

Ancak değişen eğitim sistemi, müfredata dahil olan yeni konular ya da bildiğiniz konuların farklı yönlerden anlatımı ile karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuza ödevlerinde yardımcı olurken zorlanıyorsanız size birkaç önerimiz olacak;

  • Öncelikle çocuğunuzun ödevlerine yardım etmek demek ödevini sizin yapmanız demek anlamına gelmez. Okulda öğrendikleri bir konunun devamında tamamlayıcı olarak ödev verilen alıştırmalar, öncelikle çocuk tarafından yapılmalıdır. Ödevini kendi başına yapan çocuğunuzun tamamlayıp tamamlanmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Ödev yapmak için ayırdığı tüm süre boyunca başında bekleyerek cevapları kendisine söylemeliniz ödevin amacına ulaşmamasına sebep olacaktır. Çocuğunuz ödev yaparken anlayamadığı bir konuda sizden yardım isterse önce konuyu anlamaya çalışmalısınız. Bilmediğiniz bir konuda biliyor gibi davranarak kısa yoldan cevabı vermeye çalışmamalısınız.
  • Konunun bütününü anlamaya çalışmalı anlayamadığınız bir konu varsa kaynak kitaplardan araştırmalısınız. Çocuğunuza yanlış bilgi vermek yerine öğretmeninden yardım almasını söylemelisiniz. Hakim olmadığınız konularda konunun uzmanı gibi davranmak yerine öğretmenine mail atabilir ya da okulda öğretmeninden tekrar anlatmasını istemesini söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuza ödevlerinde yardımcı olmaya çalışırken yetersiz kaldığınızı hissediyorsanız internet imkanından faydalanabilirsiniz. İnternette pek çok dersin ve konunun detaylı bir biçimde anlatıldığı web siteleri, video anlatımları, soru çözümleri olan kaynaklara ulaşmanız mümkün.
  • Sizin yardımcı olmakta zorlandığınız ders konusunda uzman bir yakınınız ya da arkadaşınız varsa zorlandığınız konularda yardım isteyebilirsiniz. Yardım isteyebileceğiniz insanların uzman oldukları konuları gözden geçirerek farklı zamanlarda ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerinin size olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuza ödevlerinde yardımcı olurken başka bir işle meşgul olmamalısınız. Bu ödev için ayrılan zaman uzatır ve anlamanızı zorlaştırır. İnternette sörf yaparken ya da televizyon izlerken çocuğunuzun sorusuna anlamakta zaten güçlük çekebilirsiniz Bunun yerine dikkatinizi verebileceğiniz koşullarda, tümüyle konuya odaklanmalısınız.
  • İnternetin imkânlarını kullanmak sadece web siteleri ve videolarla da sınırlı değil. Sosyal medyada benzer bir ihtiyaçla oluşturulmuş öğrencilerin veya bireylerin oluşturduğu grupları takip edebilirsiniz. Sorunuzu facebook, twitter gibi kanallar üzerinden paylaşarak çocuğunuza yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.
  • Ödevlerini yapmakta zorlanan tek kişi muhtemelen sizin çocuğunuz değildir. Arkadaşlarının konularda nasıl bir yol izlediğini çocuğunuza ve öğretmenine sorarak bilgi toplayabilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuzun arkadaşlarının velilerinden farklı konularda uzman olan, eğitimci olan kişiler varsa o kişilerle de irtibat halinde kalmanız faydalı olacaktır.
  • İlköğretimde kolay konular işlenir gibi bir düşünce varsa da öğrenilen konular temel olacağı için mümkün olan en doğru şekilde anlaşılması ve öğrenilmesi için elinizden geleni yapmalısınız. İmkanınız varsa özel ders aldırabilirsiniz. Erken yaşlarda alınan özel dersler, ilerleyen konuları daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.