Maltepe Escort

Çocuğunuza Mobil Cihazınızı Kesinlikle Vermemeniz İçin 4 Neden

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten ve çocuk sahibi olduktan sonra, onun eğitimiyle ilgili pek çok soru gündeme gelir. Gelişimine ve eğitimine katkıda bulunacak veya zarar verecek şeyleri tartışırken gündeme gelen konulardan biri de mutlaka akıllı telefonların ve teknolojinin çocuklara olan etkisidir.

Özellikle teknolojiyle iç içe olanlar, çeşitli imkanları kullanarak çocuklarına 2 yaşından itibaren hızla, çağa uygun eğitimlerle destek olabileceklerini bile düşünürler. Peki bu ne kadar doğru?

Teknoloji Bekleyebilir

Çocuk gelişimi uzmanları doğumla 3 yaş arasındaki dönemde, bebeğin beyninde inanılmaz bir değişim yaşandığına dikkat çekiyor. Bebek doğduğunda sahip olması gereken tüm nöronlara sahip olarak dünyaya geliyor.

1. yılın sonunda bebeğin beyni gelişimle 2 katına ulaşıyor. 3. yaşın bitiminde bu oran %80’e ulaşmış oluyor.

Bu dönemde bebeğin beyni öğrenme, hafıza ve bilişsel yeteneklerle ilgili bağlantıları kuruyor.  3 yaşın altında bebeğinizi herhangi bir cihazla tanıştırmanız, beyin gelişimine etki ediyor. Doğal gelişimini izlemesi, koşması, oynaması, doğal olan şeylere dokunması gereken bu dönemde bebeğinizi bir ekranın karşına kilitlemeye ne gerek var?

Okuma-yazmayı ya da bir şeyler çizmeyi öğretmek istiyorsanız, bunu bir kağıt ve kalemle de yapabilirsiniz.

Ekrana Sürekli Bakmak Sağlığını Bozabilir

Çocuğunuz bir mobil cihazla ya da bilgisayarla oynamaya başladığı zaman aslında, kırlarda, bahçelerde, yaşıtlarıyla geçirmesi gereken zaman.

Dijital cihazlar bebeğinizin hareketini kısıtlar ve uzun vadede psikolojisini bozabilir. 3 yaşından önce ekranla baş başa bıraktığınız çocukların dil gelişimi yavaşlayabilir. Bebekler insan ilişkilerini erken yaşlardan itibaren anlarlar. Bu dönem, bebeklikten itibaren çevresi ile ilişki kurması gereken dönemdir. Motor beceriler ve el-göz koordinasyonu fiziksel olarak ulaşabildiği, dokunabildiği oyuncaklarla gelişen becerilerdir. Çocuğunuzun erken dönemde oyuncaklarla oynaması, dokuları tanıması, ayırt etmeyi öğrenmesi gerekir.

Davranışlarında Değişiklikler Olur

Eğer çocuğunuza erken dönemlerden itibaren telefonunuzu veya tabletinizi kaptırmaya başlamışsanız, zaten gözlemleyebilirsiniz, elinden aldığınız zaman sorun çıkarır, ağlar, aşırı tepkiler gösterir.

Bu davranış biçimi uzun vadede inatçı ve saldırgan bir kişilik özelliğine dönüşebilir.

Son yıllarda eş zamanlı olarak, farklı ülkelerde “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu” artışının, akıllı telefonların ve tabletlerin fazlasıyla çocukların hayatında olmasıyla ilgili olduğu kabul görüyor. Dijital cihazların bu rahatsızlığa ve belirtilerine sebep olması gayet doğal bir süreç ayrıca.

Çocuk depresyonu, anksiyete ve bipolar bozukluk gibi hastalıklar, çok fazla teknolojiye maruz kalan çocuklarda daha sık gözlenen ruhsal hastalıklar listesinde.
Erken Dönem Eğitimin Dijital Olmasına Gerek Yok

Çocuklarınızın eğitiminde kullanabileceğiniz sayısız uygulama olabilir. Ama öğretecekleriniz aynı şeyler.

Dijital cihazlarla ulaşabildiğiniz eğitim dokumanları yerine, çocuğunuzu kitap okumak, resim çizmek gibi konularda destekleyin. Bu aktiviteler onu eğlenirken, meşgul olduğu şeyi zihninde canlandırmasına, yaratıcı olmasına, konsantrasyon yeteneği kazanmasına ve yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olacaktır. E-book okurken mutlaka bir oyuna ya da online uygulamaya kaçamak yapma ihtimali vardır. Bu nedenle basılı, normal kitapları tercih etmek çocuklarınızın iyiliğine olacaktır.

Bebeklerin dokunma ve hissetme duyularının geliştirilmesi önemlidir. Farklı dokuları hissetmesi, kağıtlara, kumaşlara dokunması, tablette oynayacağı renkli oyunlardan daha değerlidir.

Dijital cihazların çocuk gelişimine etkisi, bütün dünyanın nasıl baş edeceğini ve yönlendireceğini araştırdığı bir konu olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili Amerikan Pediatri Akademisi ve Kanada Pediatri Derneği 0-2 yaş çocukların hiçbir şekilde dijital cihazlarla zaman geçirmemesi, 3-5 yaş arası çocukların günde 1 saat ile sınırlandırılması, 6-18 yaş arası çocuklarınsa günde 2 saatle sınırlandırılması gerektiğini açıklamıştır.

Ayrıca 13 yaşına kadarki çocuklarda akıllı telefon, tablet gibi kişisel cihazların uygun olmadığını, yalnızca şiddet içermeyen, eğitici içeriklerle bu sürelerin değerlendirmesi gerektiğini de belirtmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.