Maltepe Escort

Çocuğunuzun Diş Sağlığı İçin Tüketmesi Gereken Yiyecekler

Çocuğunuzun beyin gelişimi için, kemik gelişimi için gerekli olan besinlerden en azından birkaç tanesini  mutlaka duymuşsunuzdur. Peki ya çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı gelişimi için hangi besinleri tüketmesi gerektiği konusunda ayrıca bilgiye sahip misiniz?

  • Florürlü su: Florürlü su diş taşı oluşumuna sebep olabilecek asitlerin dişe ulaşmasını engeller.
  • Doğal, mandıra ürünleri: Ağızdaki plak tarafından üretilen asitlerin nötralize edilmesini yardımcı olur. Süt ve peynir ayrıca protein açısından da zengindir ve kalsiyum içerirler.

Bunların tümü çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı için önemlidir.

  • Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve yumurta: Bu gıdalar kalsiyum ile birlikte dişleri yeniden mineralize ederek diş minesini güçlü tutan fosfor içerir. Bu aşama asitlerle uzaklaştırılan minerallerin dişlere geri alımının sağlandığı aşamadır.

Kümes Hayvanları, Balık, Yumurta, Yağsız Et

Somon balığı gibi yağlı balıklar çoklu doymamış yağ içerir. Bu yağlar diş eti hastalıklarını önleyici özelliğe sahiptir.

  • Fındık: Fındık hem gevrek gıdaların sağladığı tükürük akışını artıran özelliğe sahiptir hem de protein açısından zengindir.

Kuruyemişlerde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri, diş eti hastalıklarını önler.

  • Sert ve sıkı meyveler ve sebzeler: Meyve ve sebzelerdeki yüksek su içeriği, içerdikleri doğal şekerin dengelenmesine yardımcı olur.  Gevrek gıdalar tükürük üretiminin ve akışını teşvik eder. Tükürük salınımı yiyecek parçacıklarının ve asitlerin diş yüzeyinden yıkanmasını sağlar.
  • Elmalar, havuçlar, kerevizli ve lifli gıdalar: Çocuğunuzun diş sağlığı için tüketmesi gereken yiyecekler arasında C Vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler önemlidir.

Çiğnediğinizde dişlerin yüzeyini temizler ve bazı bakterilerin atılmasını sağlar. Çilek ve kivide bulunan C Vitamini içeriği, çocuklarda diş eti dokusunun sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde önemlidir.

  • Yeşil Çay: İltihaplarla mücadele konusunda ve bakteriyel enfeksiyonları önleme konusunda başarılı olan yeşil çay, “kateşinler” adı verilen bir bileşen içerir.

Kateşinler diş eti hastalıklarının belirtilerini azaltır ve diş eti sağlığını iyileştirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.