Maltepe Escort

Çocuğunuzun Ekran Başında Geçirdiği Süreyi Nasıl Düzenlersiniz?

Eskiden ekran başında geçirilen zaman denildiğinde aklımıza televizyon gelirdi. Çocuk gelişim uzmanları bu tanımı genişletti ve ekran başında geçirilen zamana televizyonun yanı sıra, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve eğlence amaçlı yayınlarla meşgul olunan zamanları da dahil ettiler.

Çocuk gelişim uzmanlarına göre, çocukların ekranla 2 yaşından önce tanışmaması gerekiyor. Elbette çocuğunuzun ekran başında geçirdiği süreyi düzenleyebilmek ve çocukları ekranlardan uzak tutmak anne ve babalar için oldukça zor. Hatta anne veya babaysanız, kısa bir özeleştiri yapabilirsiniz, bazen çocuğun oyalanması için, bu cihazlardan yardım alındığı da oluyor.

  • Görmek İstediğiniz Davranış İçin Rol Model Olun

Genellikle 2 yaşından itibaren, çocuğunuzun elinden telefonunuzu almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu çok şaşırtıcı bir durum değil, ama en kısa zamanda bir çözüm bulmanız lazım. Gün içinde çocuğunuzun yanında telefonunuzdan maillerini kontrol ediyorsanız, mesajlaşıyorsanız, çeşitli sosyal medya kanallarını kullanıyorsanız, bunları çocuğunuzun yanında yapmamaya özen gösterin.

Evde kitap veya dergi okumanız, el becerilerine dayanan işlerle meşgul olmanız, çocuğunuza bu yönde rol model olmanıza yardımcı olacaktır.

anne ve çocuk / rol model

  • Ev Dışında Aktiviteler Planlayın

Ev dışı aktiviteler, ekrandan uzaklaşmak konusunda en hızlı ilerleme kaydedilen yöntemlerdir. Dışarıda dikkatini çekecek, eğlendirecek yeni ayrıntılarla meşgul olmak, yaşıtlarıyla zaman geçirmek, çocuğunuzun ekran bağımlılığını unutmasına yardımcı olacaktır. Bu anlamda bir öneriye ihtiyacınız varsa, 2,5 yaşından itibaren, yarım günlük çocuk kreşlerini ve oyun bahçelerini araştırabilirsiniz.

  • Tek Başına Oyun Oynamasını Teşvik Edin

Çocukların zamanla biriken onlarca oyuncağın arasından bir oyun kurması için başlangıçta zor olabilir. Ancak çocuğunuza tek başına oyun oynamayı öğretmeniz önemlidir. Oyuncakları gruplayabilir, onlarla bir hikaye oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Legolar, oyun hamurları, dikkatini toplama konusunda yardımcı olan, alternatif oyuncaklardır.

Kendi başına oynama alışkanlığı kazanamayan çocuğun önünde 2 alternatif vardır; ya ebeveynlerin tümüyle kendisiyle zaman geçirmesini ister ya da televizyon, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarla vakit geçirmek ister. Tek başına oyun kurmayı öğrenemezse, bağımsız hareket etme yeteneğinin gelişiminde sorun yaşayacaktır.

tek başına oyun oynayan mutlu çocuk.

  • Ekran Başında Geçirilen Zaman İçin Sınırlama Getirin

Çoğumuz hem evde, hem de mobil olarak kullanabileceğimiz cihazlar konusunda, son teknolojiyi takip ediyoruz ve çok fazla seçenek yaratmış oluyoruz. Çok fazla televizyon kanalı seçeneği, online ya da video oyunları ve pek çok seçenek… Çocuklar için bu her an, istedikleri herhangi bir şeyi izleyebilecekleri bir ortam anlamına geliyor.

Ancak bu konuda bir sınırlama gerektiği açık, çocuğunuza gün içinde yarım saat ya da haftanın belirli günlerinde belirli sürelerde, televizyon veya akıllı cihazları kullanabileceği süreler için sınırlamalar getirin.

Çocuğunuzun televizyon izleyerek ya da diğer akıllı cihazlarla iyi vakit geçirdiğini düşünüyorsanız, böyle bir yanılgıya kapılmayın. Bu sınırlamaları sağlamak için gerekirse, cihazlarınızı ya da televizyonunuzu evin belirli bölümlerinde kullanmayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.