Maltepe Escort

Çocuğunuzun Göz Sağlığını Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Görme duyusu, doğumdan itibaren, çocuk için en hassas ve sağlığının korunması gereken duyulardan biridir. Göz ise duyu organlarının en hassas en gelişkin olanıdır. Doğduğunda ve sonrasında çocuğunuzun görebiliyorsa, doğal olarak, doğuştan göz sağlığı yerindedir. Bununla birlikte çocuğunuzun göz sağlığını korumak için  ve geliştirmek için yapabilecekleriniz bitmiyor.

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Dengeli bir beslenme çocuğunuzun göz sağlığı için olmazsa olmazlardan. Ispanak, pancar kökü, havuç gibi yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka diyetine dahil edin. Papaya ve mango gibi sarı meyvelerde göz sağlığına destek veren meyveler arasında. Karoten, A Vitamini öncülü olduğundan,sağlıklı gözler için alınması gerekenlerden.

Bilgisayar Ekranına Uzun Süreler Bakmamalı

Çocuğunuzun uzun saatler bilgisayar ekranına bakmasına izin vermeyin. Uzun süreler ekrana bakmak göz yorgunluğuna sebep olacaktır. Göz yorgunluğuna sebep olamaması için ekranın göz hizasından biraz aşağıda olmasını sağlayabilirsiniz.

Televizyonu Güvenli Mesafeden İzlemesine Dikkat Edin

Çocuğunuzun televizyon izlerken güvenli alanı koruması konusunda uyarın. Bu mesafe yetişkinlerinden farklı değildir. Ekran genişliğine göre ideal televizyon izleme mesafesi 3-4 metre uzaklığıdır.

Ayrıca loş ve ya karanlıkta televizyon izlemek göz sağlığı açısından uygun değildir.

Uzun Süre Bilgisayar Oyunları Oynamasından Kaçının

Bilgisayarda vakit geçirmenin bir türü de olsa, bilgisayar oyunları daha fazla dikkat gerektirdiği, daha fazla efekt içerdiği için, oyun oynarken geçirilen zaman kısıtlanmalıdır. Bilgisayar oyunları sırasında maruz kalınan sinyaller, uyaranlar, uzun süreler devam edildiğinde göz sağlığı için tehdit oluştururlar.

Gözünü Ovalamamasına Dikkat Edin

Göz kendi kendini temizleyebilen bir organ olduğu için, dışardan müdahale risk oranını artırır. Çocuklar genellikle, gözleri yorgun olduğunda ya da görme yetersizliği hissettirdiklerinde gözlerini ovalarlar. Bu ellerde bulunan mikrop ve virüslerin göze ulaşmasına sebep olabilir. Çocuğunuza gözlerine elleriyle temas etmemesi gerektiğini öğretin.

Makyaj Malzemelerini Çocuğunuzdan Uzak Tutun

Yetişkinlerin kullanımı için uygun olan maskara, sürme gibi göze uygulanan makyaj malzemeleri çocuklar için uygun değil. Makyaj malzemelerini çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte ya da çantada muhafaza edin. Güvenilir markaları bile tercih ediyorsanız, koruyucu maddeler ve uzun süreli kullanımda oluşan değişimler, çocukların göz sağlığı için risk oluşturabilir.

Oyuncaklarının Güvenli Olduğundan Emin Olun

Sivri uçlu, keskin, kırıldığında kesici olabilecek oyuncaklar oynamasına izin vermeyin. Bu kriterleri sağlayıp sağlamadığını oyuncak alırken kontrol etmenizde fayda var.

Gözünüz Çocuğunuzun Üzerinde Olsun

Çocuğunuz temposuna yetişemeyeceğiniz kadar hareketli olabilir. Riskli olabilecek eşyaları etrafta bırakmayın. Yüzerken yüzme gözlüğü kullandırın. Ayrıca güneş gözlüğü kullanmasını istiyorsanız, sağlıklı, doktor tavsiyesi bulunan gözlükleri tercih edin. Çocuklar tehlikeler konusunda uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. Bazı durumları yaşamadan öngöremezler, çocuğunuzu serbest bıraktığınız zamanlarda bile gözünüz üzerinde olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.