Maltepe Escort

Çocuğunuzun Konsantrasyonunu Artıracak İpuçları

Hedef Belirleyin

Çocuklar sıklıkla yaptıkları şeylerden sıkılırlar. Çocuğunuza gerçekçi hedefler belirlemek, sıkılma eğilimini azaltır.

Çalışmaya başladığınızda yapılacak şeyleri, bölümlere, kategorilere ayırmayı deneyin.

Her gün belirli bir süre, ara vermeden okumasını sağlayın. Bir hikaye, devam ettiği bir çocuk romanı, tercihine göre eğlenebileceği kitaplar tercih etmeye çalışın.

Ya da günlük olarak yazma alıştırmaları için belirli bir süre belirleyin. 15 dakika ara vermeden, başka birşeyle ilgilenmeden bir aktivite ile meşgul olabilmesi, çocuğunuzun konsantrasyon yeteneğini geliştirmeye doğru bir başlangıç olacaktır.

Çalışmaları tamamlayan çocuğunuza küçük ödüller hazırlayın.

Eğlenceli Aktiviteleri Kullanın

Eğlenceli aktiviteler söz konusu olduğunda çocukların dikkatlerini toplayabilmeleri daha kolay olur.

Çocuğunuzun boş zamanlarında ve hafta sonlarında, eğlenceli ve konsantrasyon becerisini geliştirecek oyunlara zaman ayırabilirsiniz.

Yaşına göre farklı zorluk derecelerinde boyama kağıtları ve boyama kitapları, eğlenceli olabilecek diğer bir etkinliktir.

Öğrenme yöntemi olarak da kullanılan farklı aktivitelerden faydalanarak, çocuğunuzun hem öğrenmesini hem eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bulmaca çözme, kelime bulma, uygun resmi bulma ve puzzle gibi eğlenceli oyunlarla çocuğunuzun dikkatini toplayabildiği süreleri artırabilirsiniz.

Basit Nefes Egzersizleri Yapın

Yeterli miktarda oksijen, beynin fonksiyonlarının tam olarak çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle nefes egzersizleri konsantrasyon egzersizlerinde önemli bir yer tutar.

Çocuğunuza basit nefes egzersizlerini öğretin. Eğer bu egzersizlere çocuğunuzun yeterince ilgi göstermediğini görürseniz, birlikte yapın.

Bu egzersizler pencereye yakın bir yerde, balkonda ya da bahçede yapılabilir. En basit şekliyle çocuğunuza sırt üstü yatmasını, karnının üzerine bir oyuncak koymasını, burnundan nefes alarak oyuncağı daha yukarı çıkarmaya çalışmasını söyleyebilirsiniz. Böylece nefes egzersizlerini çocuğunuz için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Üflemeli bir çalgı çalmaya teşvik etmek ya da baloncuk çıkarma oyunu oynatmak da, nefes egzersizleri için alternatif yöntemler olarak kullanılabilir.

Masal Okuyun

Çocuğunuzla birlikte oturarak, ona eğlenceli bir masal okuyabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına uygun masalları, yüksek sesle okumak, dinleyerek ve takip ederek konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz masal dinlemekten keyif almaya başladığında farklı masallar, hikayeler okuyabilirsiniz.

Yeterli miktarda konsantrasyon sağlandığından emin olduğunuzda, sesinizi biraz alçaltın. Bu çocuğunuzun daha iyi dinlemesine, daha fazla konsantre olmasına, dinlemek için çaba sarf etmesine yardımcı olacaktır.

Eğlenceli bir aktivite haline getirmek için, okuduğunuz masal ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

Günlük Sorumluluklar Verin

Günlük olarak, belirli bir düzen gerektiren aktiviteler, çocukların konsantrasyon sağlamalarına yardımcı olur. Çocuğunuzun yaşına göre, masayı toplamaya yardım etmek, sandviç hazırlamak ya da fincanları düzenlemek gibi sorumluluklar verebilirsiniz.

Kitapları harfe göre düzenlemek, farklı türlerdeki eşyaları yerlerine yerleştirmek gibi faaliyetler tercih edebilirsiniz. Belirli aralıklarla seçtiğiniz görevi değiştirerek, ilgisini kaybetmemesine yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.