Maltepe Escort

Çocuk Ateşlendiğinde Yapılması Gerekenler

Çocuklarda ateş, ateş, ısının yükselmesi, vücudun bağışıklık sisteminin organizmalarla savaşımıdır. Çocuklarda ateş, bedenin terleme yoluyla aşırı sıvı kaybına ve havaleye neden olur. Kaybolan sıvı vücuda geri dönmezse böbrek işleri olumsuz yönde etkilenir. Bebeklerde ateşin birçok nedeni vardır. Bunlardan en çok bilinenleri; herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar, aşılar, zehirlenme, çeşitli enfeksiyon vb.

Ateş, derece ya da elektronik ateş ölçer ile ölçülebilir. Ateşim ölçülebileceği yerler, kulak, dil, koltuk altı ve anüs gibi bölgelerdir. Peki ateşlenen çocuklar da hangi belirtiler görülür?

Eller ve ayakların serin olmasına rağmen, yanakların kıpkırmızı olması, gözlerin küçülmesi, alınları ortalama sıcak değerinden yüksekse çocuğun ateşi var demektir. Yetişkinlere oranla bebekler, daha sık ateşlendiği için, bebekleri olan anneler mutlaka yanlarında bir ateş ölçer bulundurmaları gerekir. Çocuğun termometreyle ölçülen ateşi 39-40 derece civarı ya da daha bu dereceden yüksekse bebeğinizin ateşi var demektir. Ateş, vücudun virüslere karşı vücudun gösterdiği tepkidir. Ayrıca ateş, sonradan gelecek olan hastalığın belirtisi olabilir. Ateş, vücutta bağışıklık sistemini uyarır ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Böylece bebeklerde titreme, kalp atışlarında hızlanma ve hızlı nefes alıp verme belirtisi görülür. Bebeklerin ateşi yükseldiğinde ne yapılması gerekir?

Ateşi olan çocuk kalın giysiler giydirmekten kaçınılmalıdır. Çünkü kalın kıyafetler çocuğunun ateşinin daha da yükselmesine yol açar.

Çocukta ateşin düşmesi için, ılık duş aldırılmalıdır.

Ateş düşürücü olan ilaç parasemol ilaç 4-6 saatte bir verilmelidir.

Ateşli çocuk iştahsızdır. Çocuğun iştahı yerine gelene kadar çocuğa kolay sindirebileceği yiyeceklerden verilmesi gerekir.

Eğer çocuğun 2 günden fazla ateşi düşmüyorsa, havale riskine karşı hemen doktora götürülmelidir. Çünkü, ateşli ahavale çocuğu ateşi normalden çok yüksek ise oluşur.
.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.