Maltepe Escort

Çocuk Disiplininde Yapılan Hatalar

Anne ve babalar çocuklarını yetiştirirken her zaman en iyisini hedefliyor. Bazen çocuklarına kıyamadıkları bazen de uğraşmak istemedikleri için kendi koydukları kuralları kendileri yıkarak çocuklara disiplin verirken büyük hatalar yapabiliyor.

Çocuklar dünyaya bir kullanım klavuzu ile gelmiyor ve bu da bazen anne ve babaları zor durumda bırakıyor. Çocuğunuzun sorunlarını görmezden gelmemelisiniz.

Ortada var olan bir sorun varsa öncelikle sorunun çözümü için yöntemler geliştirmeli ve çocuğunuza bu sorunun sizi nasıl etkilediğiniz ve bir daha yaşanmaması gerektiğini büyük bir ciddiyetle anlatmalısınız.

Ortada gerçek bir sorun olup olmadığına karar veremiyorsanız bir müddet beklemelisiniz. Bazı davranışlar belirli yaşlara kadar normal olarak görülür. İki yaşındaki bir çocuğun girdiğiniz bir markette bir şey istemesi ve almadığınızda kendini yerden yere atması normal görülebilir. Fakat bu durum 6 yaşındaki bir çocuk için geçerli değildir.

Çocuğunuzun sizden beklentisi çok ise başınız dertte demektir. Çocuğunuzun her istediğinin anında olmayacağını ona güzel bir dille anlatmalı ve bu yüzden sizi üzmemesi gerektiğini bilmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzu iyi tanımalı, yeteneklerini, hobilerini ve sevmediği şeyleri iyi bilmeli ve asla onu başka çocuklarla kıyaslama yolu girmemelisiniz.

Davranışlarınızda ki tutarsızlık çocuğunuzun sözünüzü dinlememeye başlamasına neden olur. Örneğin bir gün evet ertesi gün hayır dediğiniz bir konuda çocuğunuzun kafası karışacak ve aslında bunun çok da kötü bir şey olmadığını düşünerek sizi dinlemeden yapmaya devam edecektir. Bu nedenle çocuğunuz için koyduğunuz sınırları ve kuralları belirlemeli ve bu sınırların dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuza çok gerekmedikçe keskin sınırlar koymamalı ve onu yalan söylemeye itmemelisiniz. Çocuklar sınır koyulmadığı bir ortamda kendisini daha güvende hisseder.

Bebeklerde disiplin eğitimi nasıl verilir yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.