Maltepe Escort

Çocuk Eğitiminde Ceza ve Ödül Sistemi

Çocuklar küçük yaşlarda şekillendirmeyi bekleyen bir oyun hamuruna benzerler. Anne babaları onlara ne kadar eğitim verirse çocukların karakteri de o yönde gelişir. Bu nedenle de bir bireyin karakterinde erken dönemde verilen bebek ve çocuk eğitiminin yeri büyüktür. Çocukların ileride bencil bireyler olmamaları için de çocuk eğitiminde ceza ve ödül sisteminden yararlanılmalıdır.
Ceza ve ödül sisteminin ne olduğu açıklanmak gerekirse kısaca çocuğun iyi yaptığı işlerin ödül, olumsuz yaptığı davranışların ise cezalandırılmasıdır ifadesi yeterli olsa da bu dengenin sağlanması her zaman mümkün olmayabilmektedir.

Çocukların çok fazla cezalandırılması ya da sürekli ödüllendirilmesi sözü edilen sistemin bozulması anlamına gelir ki, her iki durum da çocuğu davranış bozukluğuna iter. Bu nedenle bu sistemde denge en önemli unsurdur. Diğer bir önemli nokta ise manevi değerlere ödül ya da ceza koyularak değerin içinin boşaltılıp çocuk algısında değersizleştirilmemesidir. Örneğin bir anne çocuğu yaşlı teyzeye yardım ettiği için onu maddi olarak ödüllendirmemelidir. Sadece güzel sözler ve yaptığının hoş olduğunu hissetmesini sağlayacak sözlerle cesaretlendirin. Böylece çocuğunuza Herşeyin madde olmadığını aşılayacak ve manevi duyguların değerini bir kez daha öğretmiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.