Maltepe Escort

Çocuk Felci ve Önlem Yolları

Çocukluk döneminde en tehlikeli hastalıklardan bir tanesi de çocuk felcidir. Son derece tehlikeli, bulaşıcı olmasının yanında tedavi yönteminin bulunmaması da hastalığın çok ciddi boyutlara gelmesini sağlayabilmektedir. Özellikle 1 ila 4 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülen, bebek ve çocuk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden çocuk felci bulaşıcı çocuk hastalıklarından birisi olmakla birlikte, bu hastalığı yapan etmen son derece bulaşıcı olan polio virüsüdür. Kuluçka süresi 10-14 gün kadar olan bu virüs dışkıda ve boğaz salgılarında bulunmakta ve hastalıklı insanların dışkılarının karıştığı suların kullanılması veya solunum yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığın belirtilerini, tedavisini ve önlem yollarını çocuk felci ve önlem yolları isimli yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuk Felcinin Belirtileri

Hastalık oldukça sinsi olduğu için belirtisiz ve hafif belirtilerle ilerleyip sonradan ölümcül hale çevrilmektedir. İlk belirtiler gribe benzer olarak baş ağrısı, baş dönmesi, hafif ateş, bulantı kusma şeklindedir. Bu hafif belirtiler daha sonradan kalıcı felçlere dönüşmektedir. Çocuk felcinin belirtilerinden biri hatta tipik belirtisi olan felç normal nörolojik felçlere göre oldukça farklıdır. Genellikle bacak kaslarında olan felç vakalarında kaslar kasılmış ve sert değildir. Aksine kaslar yumuşaktır, ancak hastalıktan kaslar felce uğrayarak etkilendiğinden hasta çocuklar ilk olarak yürüme güçlüğü çekmekte ardından hiçbir şekilde ayağa kalkamamaktadır. Diğer yandan felç bazı vakalarda solunum organlarının (diyafram gibi) kaslarını da etkilemektedir. Bu durumda ise solunum güçlükleri ortaya çıkmakta, tablo daha da ağırlaşmaktadır. Sadece grip benzeri belirtiler şeklinde felç yaşamadan hastalığı atlatan hastalar da vardır. Hastalığın seyrini belirleyici en önemli etken çocuğun bağışıklık sisteminin durumudur.

İlk ve ileri belirtilerin ardından hastalık ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölüm oranı % 5 ila 20 arasında seyreden hastalık, bazı vakalarda beyinde yer alan solunum merkezinin de felçten etkilenmesi dolayısıyla % 40 gibi ciddi oranlara çıkabilmektedir.

Çocuk Felcinden Korunma ve Önlem Yolları

Tedavisi bulunmayan bu hastalıktan korunma yollarının en önemlisi aşıdır. Çocuklarda belirli dönemlerde uygulanan aşılar bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde yapılmaktadır. Bu aşıların bazıları ağızdan bazı dozları da enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Çocuk felcinden korunma yöntemlerinden en etkili olanı 2, 3, 4. aylar veya 2, 4, 6. aylarda yapılan enjeksiyon şeklinde aşılamanın ardından 18. ayda ağızdan aşılama şeklinde uygulanan hatırlatma dozu şeklinde yapılan bağışıklıklama uygulamasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.