Maltepe Escort

Çocuk Kıyafetlerinde Cinsiyeti Gösteren Renklerin Tercihi

Bir bebeğimiz olduğunda anne ve baba olarak hemen büyük bir heyecanla kıyafet almak için alışverişe çıkarız. Alışveriş sırasında da genellikle bebeğin cinsiyetine bağlı kıyafetler almaya özen gösteririz. Bebek kızsa genelde pembe tonlar, erkekse mavi tonlarını tercih ederiz ve bu seçimlerimiz çocuğumuz büyüyene kadar da devam eder. Peki, bu kadar küçük çocuklarda cinsiyet ayrımının belirginleştirilmesi ne kadar doğru? Bizce ve çoğu uzman için oldukça yanlış bir durum bu. Bebek giyim konusunda piyasadaki algının da bu anlamda değişmesi gerekiyor. O zaman bebeğimiz ya da çocuklarımız için kıyafet seçerken renkten ziyade nelere önem vermeliyiz, renkler neye göre belirlenmeli uzmanların gözünden sizlere anlatalım.

cocuk-giyim-cinsiyet-algisi

cocuk-giyim-cinsiyet-algisi

Öncelikle seçeceğiniz kıyafetin rahat olması ve bebeğinizi sıkmaması, oyun çağındaki çocukların ise hareketlerini engellememesi büyük önem taşımaktadır. Çocuğun kıyafet seçiminde bu konuya dikkat ettikten sonra renk seçiminde karakterine ve mevsimin gereklerine uyabilirsiniz. Örneğin kız çocuğu için dişiliği simgeleyen pembe tonlarını tercih etmektense her türlü renge gardırobunda yer vermelisiniz. Nasıl ki siz hep aynı renkleri giymiyorsanız onu da bu duruma mahkûm etmeniz biracık haksızlık olabilir.

cocuk-giyim-renk-secimi

cocuk-giyim-renk-secimi

Çocuk kıyafetlerinin rengine karar verirken bir diğer önem vermeniz konu ise seçeceğiniz rengin çocuğun psikolojisi üzerindeki etkisidir. Çocuklar sandığınız kadar algısız değildir, çok küçük yaşlarda dahi renkleri ayırt edebilir ve kendi kafasında sevdiği renk listesini oluşturabilir. Bunun için kıyafetlerinde de sevdiği renkleri tercih etmeniz onun da hoşuna gidecek aynı zamanda psikolojik rahatlama sağlayacaktır. Çocukların sevdikleri renkleri öğrenmek sorarak olabileceği gibi resimlerinde kullandıkları renkleri inceleyerek de olabilir. Sevdiği rengi öğrendikten sonra kıyafet seçimini ona göre yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca alışverişte onların kendi seçimlerini yapmalarını sağlayarak büyük bir özgüven aşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.