Maltepe Escort

Çocuk Oyun Alanları Oluşturulurken Dikkat

Çocukların vakitlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri oyun alanlarının fiziki olarak düzgün şekilde planlanması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hem bu işi yapan belediyelerin, özel ya da kamu kurumlarının oyun alanı oluştururken bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle çocuk oyun alanlarının güvenli olmasının yanında çocuk eğitimine ve fiziksel gelişimine de katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi önemlidir.

Çocuk oyun alanı planlamasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

** Çocukların oyun alanında daha çok eğlenmesini ve öğrenmesini istiyorsanız en etkili planlamalar çukur, tepe, iniş-çıkış, çeşitli parkur gibi yerler olacak şekilde yapılmalıdır. Düz oyun alanı özgün olmadığı gibi çocukların ilgisini çekmez ve fazla yaratıcılık da gerektirmez.

** Oyun alanının belli bir yaşa hitap etmesi önemlidir. Çünkü her gelişim dönemi için güvenli ve öğretici toplu bir oyun alanı olamaz. Farklı yaş gruplarının da gelmesi isteniyorsa bu kez yaş gruplarına göre bölmeler kullanılmalıdır.

** Engelli çocuklar oyun alanlarında da düşünülmelidir. Ayrı bölme yapılması diğer arkadaşlarından ayrılmaları anlamına geleceğinden kendi yaş grubunun içinde olmaları çok daha doğrudur. Bu nedenle de oyun alanı içinde engelli çocukların da oynaması mümkün hale getirilmelidir.

** Oyun alanlarında kullanılan dizayn, renkler ve tüm aletler kesinlikle çocukların yaratıcılıklarına olumlu etki edecek şekilde yapılmalıdır.

** Oyun alanlarının zemini de önemlidir. Farklı oyun etkinlikleri yapılabileceğinden oyun alanlarının zemin olarak toprak, çim ve asfalt olmak üzere 3 bölüm şeklinde yapılması çok daha doğrudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.