Maltepe Escort

Çocuk Oyuncuların Çalışma Saatlerine Düzenleme Getirildi

Türkiye’de TV, sinema ve reklam sektöründe çalışan çocukların çalışma saatleri konusunda Çalışma Bakanlığı tarafından olumlu düzenlemeler yapıldı. Çocukların gelişimine dikkat edilmek suretiyle maksimum çalışacakları süre ve bazı kısıtlamalar getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir çalışmaya imza atarak çocuk oyuncu çalıştırma yönetmeliğinde düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeye göre çocukların maksimum çalışabilecekleri süre, çalışma saatleri ve bazı alınacak tedbirler belirlendi.Örneğin bu düzenlemeye göre artık 3 aydan küçük çocuklar asla oyunculuk sektöründe çalıştırılamayacak. 3 aydan büyük ve maksimum 14 yaşındaki çocukların maaşlarında da düzenlemeye gidildi.

cocuk-oyuncularin-calisma-sartlari

cocuk-oyuncularin-calisma-sartlari

Buna göre alacakları maaş 1300 TL’nin altına asla düşmeyeceği gibi okul çağındaki çocukların dersleri kötü olursa çocuk çalışma izinleri de yine bakanlık tarafından iptal edilecek. Bu sayede çocukların gelişim ve eğitimlerinin etkilenmemesi sağlanırken, kazançları da aslında garanti altına alınmış olacak.

Düzenleme çocukların ayrıntılı olarak yaş gurubuna göre maksimum haftada çalışabilecekleri süreyi de garanti altına alacak. Öte yandan, çocuklar gelişimleri etkilenmesin diye saat 20.00’dan geç saatlere kadar çalıştırılamayacak. Bir diğer önemli konu da okul günlerinde çocukların çalışabilecekleri saatler 2 saati geçemeyecek. Yapılan düzenleme henüz tasarı halinde olsa da bakanlık herhangi bir itirazın gelmeyeceği konusunda hemfikir. Hazırlanan tasarının önümüzdeki günlerde mecliste görüşülerek yasalaştırılması planlanıyor. Umarız yasallaşır ve çocuklarımız oyunculuk da olsa zor şartlar altında çalıştırılmazlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.