Maltepe Escort

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin İpuçları

Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok kadın öncelikle sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma konusunda adımlar atmaya başlar. Bunun yanı sıra dikkat edilecek en önemli konu ise, kadının adet döngüsünü iyi bilmesidir. Adet periyodu düzensiz olanlar ise bunu takvimde belirleyerek doğurganlık zamanlarını takip edebilir. Adeti düzenli olan kadınlarda reglden 2 hafta öncesi yumurtlama dönemidir. Bu dönem de doğurganlık için ideal zamandır. Yapılan araştırmalarda hamileliğin yüksek olduğu zamanı yumurtlamadan 2 gün öncesi olarak göstermiştir.

Adet döngüsünün yanı sıra hamile kalabilmek için vücut ağırlığına da dikkat etmek gerekir. Kilolu kadınlarda olduğu gibi zayıf kadınlarda da hamile kalma oranı oldukça düşüktür. Her iki durumda yumurtlamayı olumsuz etkiler. Hamile kalmadan önce prenatal vitaminle birlikte folik asit ve B vitamini almak da uygundur. Ayrıca kalsiyum, protein ve demir ağırlıklı beslenmede hamilelik üzerinde etkilidir. Fazla tüketilen kafein de doğurganlığı azaltmaktadır. Sağlıklı yaşam için spor yapmak gereklidir, ancak aşırı ve yorucu egzersizler ovulasyonu olumsuz etkileyebilir.

Doğurganlığı etkileyen en önemli konuların başında bir de yaş gelir. 30lu yaşlardan sonra doğurganlık zamanla azalmaya başlar, 40dan sonra bu daha da zorlaşır. Sigara ve alkol kullanımı da hem erkek hem de kadında doğurganlığı azaltır. Stres de doğurganlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Stresten uzak durmalı, zihnin rahatlaması için meditasyon, yoga gibi yöntemlerden yardım alınmalıdır. Kimsayal içerikli maddelere maruz kalmak da doğurganlığı olumsuz etkilemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.