Çocuklar İçin Anonim Masallar: Cimri

Çocuklar İçin Anonim Masallar: Cimri
Ağustos 17 20:00 2015 Makaleyi Yazdır

Masallar ülkesinde bir zamanlar cimri bir adam yaşıyormuş. Bu adam çok cimriymiş. Öyle ki, tüm mal varlığını altına dönüştürdükten sonra bu altınları biriktirmeye başlamış. Biriktirdiği altınlar 1 çuval olunca da bir ağaç belirlemiş, altını kazmış daha sonra bu bir çuval atını oraya gömmüş. Altınlarını kaybetmeden bulduğu bu saklama yöntemi ona ilk başlarda çok cazip gelse de bir zaman sonra aklına sürekli altınlar gelir olmuş. Her gün her saat altınlarına ne olduğunu, yerinde durup durmadığını düşünüyormuş. Hatta bu durum öyle bir hal almış ki, cimri zaman zaman hastalanıyor, yemek yemiyor sadece altınlarını düşünüyormuş. Endişeleri çok fazla hale gelince bu duruma bir çare aramış. Bulmuş da. Artık her gün altınları gömdüğü yere gidiyor, gömüldüğü yerden altınları çıkarıp tek tek sayıyor ve eksilmediğini anlayınca da tekrar yerine gömüyormuş.

Birgün cimri altınlarını yine gömüldüğü yerden çıkarıp sayarken oradan geçmekte olan başka bir adam durumu farketmiş. Ertesi gün daha sonraki gün cimriyi yine altınları sayarken görünce de adamın cimri olduğunu anlamış ve içinden ‘Bu adam cimrinin teki’ diye geçirmiş. Sonra adamın altınlarını sayışını hergün izlemiş. Bir gün cimri yine gelmiş altınlarını saymak için toprağı kazmış, çuvalı göreceğini zannederken bir bakmış ki altınlar yok. Cimri başlamış dövünmeye ağlamaya.

Cimrinin ağlaması, dövünmesi ve feryatları çok uzun sürünce onu sürekli izleyen adan dayanamamış. Yanına gitmiş neden dövündüğünü sormuş. Cimri altınlarını oraya gömdüğünü hergün saydığını ama bugün yerinde olmadığını anlatmış adama. Olayın farkında olan adam ise cimriye ‘ne farkederki zaten altınları harcamıyorsun, ya da ihtiyacı olabilecek birisine de vermiyorsun. O zaman altının olmasının bir anlamı da kalmıyor harcamadıktan sonra. Altınların yerine taş göm, hergün gel say aynı şey demiş’.

Bu Masaldan Çıkarılacak Fikir: İnsanların varlıklı olması ihtiyaçlarını karşılama açısından işe yaramaktadır. Fazlasını değerlendirmek içinse ihtiyacı olanlara yardım etmek insanı mutlu eder. Kullanılmayan varlık hiçbirşey ifade etmediği gibi insanı sıkıntıya sokar. Sonuç olarak cimrilik iyi bir şey değildir. En güzeli ise paylaşmaktır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.