Maltepe Escort

Çocuklar İçin İlk Kitap Seçimi

Çocuğunuzun yaptığınız herşeyi izlemeye başladığını, yavaş yavaş bir rol model arayışına girmeye başladığını 6. aydan itibaren gözlemleyebilirsiniz. Özellikle 1 yaşından itibaren gün içinde yaptıklarınızı, kendi gözlemlerine göre taklit ettiğini farkedebilirsiniz. Aslında bu gözlem süreci 3.-6. aylar arasında çoktan başlamıştır.

Küçük yaşlarına rağmen çocuklar 9-10. aylardan itibaren, kitaplara, kalemlere kağıtlara ilgi duymaya başlarlar. Daha doğrusu çevresindeki insanlar neyle ilgilenirlerse onları taklit etmeye başlarlar. 8. ay-3 yaşı kapsayan renkli, algı gelişimine katkı sağlayan bebek-çocuk kitaplarıyla çocuğunuzun kitaplarla olan ilişkisini başlatabilirsiniz. Bu yaş aralığında son dönemlerde ilgi çeken 3 boyutlu şekillerin olduğu hareket eden kitaplar alternatiflerini bulabilirsiniz. Bebeklerin gördükleri güzel şeylerin tadını da merak ettikleri bilindiği için, bu tür kitapların üretiminde doğal karton ya da sağlığa zararlı olmayan yumuşak plastik malzeme kullanılıyor.

Özel olarak çocuk gelişimi için hazırlanan kitaplarda hangi yaş aralığı için uygun olduğu bilgisine mutlaka yer veriliyor. Genelde 6-15 sayfalık olan kitaplarda, çocuğun sayfa çevirme, ilerleme gibi refleksleri oluşturmak, kitaplarla ilk ilişkisini kurmasını sağlamak amaçlanıyor. Konular genellikle basit, eğlenceli dış dünyayla ilgili şeyler.

Birde sesli kitaplar var; çocukların kelimeleri ve sayıları tekrar ederek öğrenmeleri için tasarlanmış kitaplar. 0-12 ayda bebekler için oyuncaktan farklı olmayan bu kitaplar, 1 yaşından itibaren yeni öğrendiği kelimelerle ve şekillerle aynı anda karşılaşmaları açısından bebekler için heyecan verici.

2-3 yaşından itibaren renkleri artık öğrenmiş olan çocuğunuza boyama kitaplarıyla birlikte, sağlığa zararlı olmadığından emin olduğunuz boyama kalemleri almaya başlayabilirsiniz. Bu dönem aynı zamanda çocuğunuza masal okumaya başlayabileceğiniz dönemdir. Erken yaşlardan itibaren kitap/masal okumaya başlamak dinleme becerisinin gelişmesinde ve bir konuyu takip etmeyi öğrenmesinde faydalı olur. Bu dönemde daha kısa öyküler tercih edebilirsiniz.

4-5 yaşından itibaren artık okuduğunuzu takip etme yeteneği gelişen bebeğinize daha uzun hikayeler okuyabilirsiniz. Hikayede gelişme kısmını ve sonu takip edebilen çocuk, okuduklarından anladıklarını sizinle paylaşmayı kendisi isteyecektir. Anladığını ifade etme yeteneğini geliştiren bu tür okumalar, çocuğun gözlem yeteniği, algı gelişimi, ilgi alanı ile ilgili bilgi verirken, hayal dünyasını geliştirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.