Maltepe Escort

Çocuklar İçin Masallar: Altın Yumurtlayan Tavuk

Çocuklara eğitici dersler vermek ve onların gelişimini tamamlamak için masalların öneminin büyük olduğunu daha önce de söylemiştik. La Fontaine masalları da dünya edebiyatında öğretici ve ders verici masalların başında gelmektedir. Bu nedenle bugün masal bölümümüzden bebek ve çocuklarınız için La Fontain masallarından biri olan Altın Yumurtlayan Tavuk masalını sizlerle paylaşıyoruz. Çocuklarınızla mutlu dakikalar geçirmeniz dileğiyle.

Altın Yumurtlayan Tavuk

Bir zamanlar yoksul köyün birinde yaşayan yoksul mu yoksul bir köylü varmış. Bu köylünün bir de çok sevdiği bir tavuğu varmış. Köylü ve tavuk birbirlerine arkadaşlık ederek huzur ve sevgi içinde yaşıyorlarmış. Köylü her sabah kalktığında tavuğun yanına gider, ona güzel sözler söyleyerek okşar, ona çok sevgi dolu davranırmış. Tavuk da sevgi gördüğü ve onu besleyen köylüye her gün bir yumurta yaparak hediye edermiş. Ancak bu yumurta başka normal yumurtalara benzemezmiş. Çünkü bu yumurta altından bir yumurtaymış. Köylü yumurtayı alır almaz şehre iner onu bozdurur ve elde ettiği gelirle ihtiyaçlarının bir kısmını karşılarmış.

Gel zaman git zaman köylü tavuğun altın yumurtalarını satarak elde ettiği parayı biriktirmiş ve zenginleşmeye başlamış. Artık para içinde yüzüyor, zengin bir hayat sürüyormuş. İhtyacı olan olmayan herşeyi alan köylü bir eli yağda bir eli balda savurganca yaşarken, artık altın yumurtlayan tavuğu okşamaz sevmez olmuş. Tavuğu sevmediği gibi altın yumurta verdiği için şükretmiyor, parayı çalışmadan kazandığı için de değerini bilmeden savuruyormuş. Bu savurganlığın sonucu olarak bir gün para yetmemeye başlamış. Daha fazla para kazanmak isteyen köylü bu kez tavuğun karnında bir hazine olduğunu kendine inandırmış. Bu hazineyi elde etmek içinse tek yol onu kesmekmiş. Köylünün aç gözlü düşüncesine göre tavuğu kesip hazineyi çıkarması durumunda zengin olabilir ve bu para ile ömrünün sonuna kadar çalışmadan yaşayabilirmiş.

Kendini hazine düşüncesine iyice alıştıran köylü bir sabah elinde bıçakla kümese giderek tavuğu kesmiş. Hazineye kavuşma umuduyla ve büyük bir heyecanla tavuğun karnını açan köylü bir de ne görsün tavuk normal bir tavukmuş, karnında da hazine yokmuş. O anda gerçekleri anlayan köylü aç gözlülüğünü farketmiş, pişman olmuş ama iş işten çoktann geçmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.