Çocuklar İçin Parmak İzi Sanatı Önerileri

Çocuklar İçin Parmak İzi Sanatı Önerileri
Temmuz 23 17:35 2016 Makaleyi Yazdır

Çocukların hem öğreneceği hem de öğrenirken eğlenebileceği aktivitelerin ve oyunları gelişimi üzerindeki etkileri büyüktür. Bu nedenle bilimsel ve sanatsal becerileri oyuna döken etkinlikler çok yararlı olmaktadır. Bu aktivitelerden bir tanesi de parmak izi sanatıdır. Yaratıcılığınızı, parmak izi ve boyalarla birleştirdiğinizde çocuğunuzla birlikte neler yaptığınıza ve ne kadar çok eğlendiğinize inanamayacaksınız.

parmak-izi-ailesi

parmak-izi-ailesi

İhtiyacınız olacak ana malzemeler sulu boya, su, parmak ve kağıt olmakla birlikte bunları istediğiniz gibi çeşitlendirmeniz mümkün. Şimdi aklınızda bir resim şablonu geçirin ve hemen yapmaya başlayın. Size öneri olması ve ilham vermesi için aşağıya eklediğimiz resimleri de elbette ki kullanabilirsiniz. İlk olarak çocuğunuza etkinliği öğretmek için parmağınızı sulu boyaya batırarak kağıda parmak izinden şekiller yapın. Sonra ondan da bu şekilleri yapmasını isteyin. İkinci aşamada parmak izi şekillerinden bir kompozisyon oluşturun. Aynı şekilde önce siz yapın sonra çocuğunuzdan yapmasını isteyin.

el-izi-baby-shower-fikri

el-izi-baby-shower-fikri

Son olarak da çocuğunuzu serbest bırakın ve ne yapmak istediğini, nasıl yapmayı düşündüğünü sorarak onun dilediği kompozisyonu oluşturmasını izleyin. Bu aşamada ona yardım istemediği sürece karışmayın. Çünkü çocuğunuz bu şekilde kendine özgüvenini kazanacak ve yaratıcılığının farkına varacak.

el-izi-fil

el-izi-fil

Etkinlik sırasında konuşmayı, göz teması kurmayı, başarılı olduğunda onurlandırmayı unutmayın. Ancak, çocuğunuzun hata yaptığını düşündüğünüzde ona asla kızmayın. Sadece hatayı nasıl düzeltebileceği konusunda onu uyarın yardımcı olun. Bu etkinlik sayesinde anne çocuk birbirinize yakınlaşacak ve çok eğleneceksiniz.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.