Maltepe Escort

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır? Öneriler

Sonbaharın gelmesiyle birlikte okulların da açılacak olması anneleri çocuk beslenmesi konusunda bazı endişeli durumlar yaşamaya itmektedir. Çünkü tatil boyunca anneler minikleriyle beslenme konusunda daha fazla ilgilendi ve çocuklarının beslenme konusunu daha da düzene soktu. Ancak, okula gittiğinde çocuğunuzun beslenme düzeninin bozulacağını düşünerek daha fazla endişelenmenize gerek yok. Hazırlayacağınız sağlıklı beslenme çantalarıyla bu yazımızda vereceğimiz beslenme önerilerine uymanız durumunda çocuğunuzun düzenli ve dengeli beslenmesini okulda da sağlayabilirsiniz. Çocuklar için sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır? öneriler beslenme uzmanlarının tavsiyelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Çocuğunuz için gönül rahatlığıyla hazırlayabilirsiniz.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Okul çağındaki çocuklar için kahvaltı oldukça önemli bir öğündür. Hem çocuğunuzun gelişimini desteklemesi hem de öğrenme süreçlerini daha da kolaylaştırması nedeniyle kahvaltılar kesinlikle atlanmamalı ve kahvaltının besleyici olmasına özen gösterilmelidir. Çocuğunuz için içeriğinde yumurta, süt ürünleri ve tahılların olduğu güzel bir kahvaltı yaptırdıktan sonra okula göndermeye özen gösterin. Kahvaltının ardından çocuğunuz öğle yemekleri ve ara öğünleri okulda yiyeceğinden beslenme çantasını sağlıklı ve besleyici gıdalarla oluşturun. Beslenme çantası konusunu daha ayrıntılı işleyeceğimiz için son olarak okul çağındaki çocuklar için beslenme önerileri konusunda söyleyeceğimiz yararlı bilgi ise akşam yemeklerinin çok fazla ağır olmaktansa gün içinde beslenmede eksik kalan tarafları tamamlar nitelikte olması gereğidir.

okul-cagindaki-cocuklar-icin-beslenme-onerileri

okul-cagindaki-cocuklar-icin-beslenme-onerileri

Sağlıklı Beslenme Açısından Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

Öncelikle en önemli konu hazırladığınız beslenme çantası menüsünü çocuğunuza kabul ettirebilmektir. Çünkü siz ne kadar sağlıklı bir menü hazırlamış olursanız olun, çocuğunuz bunu yemeyi reddedip kendini renkli abur cubur dünyasına atabilir. Bu durumu engellemenin en iyi yolu ise çocuğunuzun ilgisini çeken yiyecekleri beslenme çantasına koymaktır. Eğer sağlıklı besinlerin hiç biri çocuğunuzun ilgisini çekmiyorsa onları farklı tasarımlarla ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bunun için yazımızın sonuna koyduğumuz galeriden faydalanabilirsiniz.

Öneri 1: Çocuklar hamur işlerini oldukça sevdikleri için bildiğimiz neredeyse tüm aburcuburlar hamurişlerinden oluşmaktadır. Ancak bu hazır gıdaların içinde koruyucu ve çocuk sağlığına zararlı maddeler bulunduğu için beslenme çantasına koymamanızı öneririz. Bunun yerine evde bildiğiniz ve sağlıklı malzemelerle hazırlayacağınız börek ve kekleri beslenme için tercih etmelisiniz. Eğer çocuğunuz sebze tüketmekten hoşlanmıyorsa sevmediği sebzeleri lezzetli şekillerde böreğin içine koyabilir, aynı şekilde kekleri de meyvelerle tatlandırabilirsiniz. Yaptığınız hamur işinin yanına meyve suyu ya da yoğurt koyarak iyi bir sağlıklı beslenme çantası oluşturmanız mümkün.

Öneri 2: Çocuğunuzun beslenme çantasında hem enerji verici, hem de içerdiği vitamin ve minerallerle sağlıklı gelişimi sağlayıcı besinlere yer vermelisiniz. Bunu sağlamak için içine mevsim meyvelerini doğrayarak kendiniz hazırladığınız meyveli yoğurtları; badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumları ve yine kendi hazırladığınız domatesli peynirli tostları beslenme çantasına koyabilirsiniz. Yumurtanın çocuğunuzun beslenmesinde önemli olduğunu unutmayın. Haşlanmış yumurta beslenme çantasında sevilmeyen kokular oluşturduğu ve bazı çocuklar tarafından beğenilmediği için kızartılmış şekilde tostların içinde ya da hazırladığınız hamur işlerinin içinde mutlaka kullanılmalıdır.

Öneri 3: Çocukların sebze ve meyveler kadar süt ürünleri ve tahıllara da ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak adına beslenme çantası hazırlarken sözü edilen besinlere de mutlaka yer verilmelidir. Tahıl, meyve, sebze ve et ihtiyacını aynı anda karşılamak için size en iyi önerimiz, bol yeşillik, domates, tam tahıllı ekmek, ton balığı ya da tavukla hazırlanmış tosttur. Bu tostu yoğurt ya da ayranla renklendirin. Son olarak çocuğunuzun kantindeki bol kalorili tatlı gofretlere yönelmemesi için de evde ona puding, sütlaç, ev yapımı kek ve kurabiyeler hazırlayıp beslenme çantasına ilave edin.

İlginç Tasarım Beslenme Çantası Fikirleri

Sağlıklı Besinlerle Hazırlanmış Örnek Beslenme Çantası Menüleri

Menü 1: Ayran, evde hazırlanmış cevizli kek, tavuklu ve bol yeşillikli sandviç

Menü 2: Ton balıklı ve bol yeşillikli sandviç, kuru meyve ya da yağlı tohumlar, ayran

Menü 3: Boyutuna göre 2 ya da 3 tane kıymalı ya da patatesli hazırlanmış ev yapımı poğaça, mevsim meyvesi, sütlü tatlılardan bir porsiyon

Menü 4: 2 ya da 3 dilim sebzeli börek, 1 kase yoğurt, kuru meyve

Menü 5: Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış peynirli tost, 1 avuç kadar badem ya da fındık, evde hazırlanmış bir kase meyveli yoğurt

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.