Maltepe Escort

Çocuklar İçin Taşıt Güvenliği

Aileler özellikle çocuk sahibi olduktan sonra daha sık bir özel araca ihtiyaç duymaya başlarlar. Bebeklik döneminden itibaren çocukla yapılacak seyahatlerde kendi aracınıza sahip olmak aslında bir avantajdır. Ancak bu durum araçta ihtiyaç duyulan güvenlik ihtiyacını da maksimuma çıkarır.

2001 yılına kadarki verileri içeren resmi istatistiklerde, meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazalardan etkilenen 0-15 yaş arası çocukların, etkilenen toplam kişi sayısında (sürücü hariç diğer yolcularda) oranı %16.3 olarak tespit edilmiştir. Bu çocukların %32.23’ünün ise 0-5 yaş arası olduğu istatistiklere yansımıştır.

Kazalarda yaralanma ve ölüm riskini önlemek için, taşıtlarda çocuk koltuğu kullanma 2010 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bununla birlikte araçlarda kullanılan bebek ve çocuk koltuklarının doğru kullanımı, kazalardan zarar görmemek için hala kilit öneme sahiptir.

Araç içi korumada 3’ü sadece çocuklar için olan 4 çeşit araç içi çocuk koruma sistemi mevcuttur.

Bebek Koltukları : 0-1 yaş – bebek 8-9 kg olana kadar kullanıbilen bebek koltuklarıdır. Arkaya bakacak şekilde araca monte edilir. Olası kaza durumunda bebeğin hassas olan boyun ve kafasının zarar görmemesi için bu şekilde dizayn edilmiştir. Bebeğin başını öne çarpmaması için, monte ederken uygun aralık bırakılmalıdır. Bebek kendi başına hareket edene kadar kullanılabilir.

Hareketli Çocuk Koltukları : 0-4 yaş – çocuk 8-16 kg arasında olduğu süre içinde kullanılan koltuklardır. Çocuk arkaya ve öne dönük olabilecek şekilde kullanılabilir. 1 yaşının altındaki çocuklarda kullanılması durumunda arkaya bakar şekilde kullanılmalı ancak ek önlemler alınmalıdır. 9-18 kg arası çocuklar(4 yaş ve sonrası) öne bakar şekilde kullanılmalıdır.

Destek Koltukları : 4-8 yaş – 28-30 kg arası çocuklar içindir. Emniyet kemerini kullanamayan ancak hareketli çocuk koltuklarını da kullanamayan çocuklar içindir. İki noktalı kemer varsa koruyucular kullanılmalıdır. Hassas kafa ve boyun yapısını daha iyi korumak için arkası yüksel olan destek koltuklarının kullanılması önerilir.

Emniyet Kemerleri : Çocukların destek koltuğu kullanması öncelikli tercihtir. Ancak boy ve kilo olarak artık destek koltuklarını kullanamayacak kadar geliştiklerinde emniyet kemerlerini mutlaka kullanmaları gerekir. Kemer kullanımı sırasında üç noktalı olan kemerlerin yüz ve boyuna, iki veya üç noktalı kemerlerin mideye baskı yapmamasına dikkat edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.