Maltepe Escort

Çocuklar İçin ‘Uyku Arkadaşı’nın Önemi

 

Uzmanlar bebeklerin uyku problemlerine yardımcı olabilmesi için 4. aydan sonra ‘uyku arkadaşlarını’ tavsiye ediyorlar.

İngilizcede bu terim ‘security blanket’olarak geçiyor. Uyku arkadaşı bebeğinizin kendi kendine uyumasını ve uyandıktan sonra ağlamadan tekrar uykuya geçmesini kolaylaştırıyor.

Bebek, uyku arkadaşı sayesinde kendini güvende hissediyor. Böylece daha rahat uykuya dalıyor.

Bazı markaların bu işlev için özellikle üretilmiş uyku arkadaşları var, bunları edinebilir yada evdeki her hangi bir oyuncaktan uyku arkadaşı yapabilirsiniz. İllaki bir oyuncak olmasına bile gerek olmayabiliyor. Önemli olan çocuğunuzun kendisi için seçtiği nesneyi benimseyebilmesi.

Mutlaka bu nesneyi seçerken çocuğunuzun güvenliğini düşünmeli bunun için önemli noktaları kaçırmamalısınız.

Örneğin; boncuk gözlü bebekler gibi çocuğunuzun yutabileceği şeyler yada sivri kenarıyla kendisine zarar verebileceği şeyler veyahut fazla ağır olup nefes almasını engelleyecek şeyler olmamalı.

Ayrıca yumuşak ve yıkanabilir olması da önemli bir nokta, çünkü çocuğunuz zamanla nesneyi benimsediğinde, ayrılmak istemeyecektir. Bu sefer nesnenin hijyeni söz konusu olacaktır.

Bazen hijyen için bile ayrılmak istemeyecektir, bu noktada yapmanız gereken oyuncak ya da nesneden bir tane daha edinmektir. Hem kaybolma durumlarında kriz yaşanması da bu şekilde önlenir.

Uyku arkadaşına çocuğunuzun seveceği, kolayca söylenilebilen bir isim vermeniz de alışma süreci için büyük bir adımdır.

 

Peki, uyku arkadaşının asıl amacı nedir?

Bebeğinizin kendini güvende hissedip uykuya dalması, yâda uyandığında arkadaşını yanında görüp tekrar uykuya dalması, bu sayede ağlamaması, hem onun hem de ebeveynler olarak sizler için daha rahat geçebilecek bir gece demektir.

Eğer bebeğinizin başka uyku alışkanlıkları varsa bunları değiştirmek için geç olduğunu düşünmeyin. Zorlanıyorsanız uyku arkadaşını kendi kıyafetlerinizin arasına koyun, bir iki gün kokunuz sinsin ki, bebeğiniz yattığında kokunuzu alıp güven duygusuna daha çabuk kavuşsun.

 

Uyku arkadaşı kullanmanın püf noktalarından biri de ‘uyku arkadaşının’ yalnızca bebeğin yatağında bulunması gerektiği. Evin başka herhangi bir yerinde bulunmamalı ve yalnızca uyuyacağı zaman eline verilmeli ki çocuğunuz uyku arkadaşını benimsesin. O fark etmese de uyku arkadaşının misyonu ortaya çıkacaktır.

Son olarak, eğer tatile çıkarsanız yada başka bir yerde yatmak zorunda kalırsa, uyku arkadaşı mutlaka yanında olsun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.