Maltepe Escort

Çocuklar İçin Zararlı Besinlerden Kaçının

Çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve sağlığının korunması için bazı beslenme önerilerine uyulması gerekmektedir. Çocuk beslenmesi konusunda başarılı olabilmek için sağlıklı yiyeceklerle beslenmenin yanında zararlı yiyeceklerden de uzak durulması oldukça önemlidir. Bu yüzden çocuklar için zararlı besinlerden kaçının ve aşağıda saydığımız zararlı yiyecekleri çocuğunuzun beslenmesinden çıkarma konusunda özen gösterin.

Açıkta Satılan Yiyeceklerden Uzak Durun.

Okulda, kantinde ve okul dışında çocukların açıkta satılan yiyecekleri tüketmesi konusunda dikkatli olun. Çünkü bu besinler sağlık açısından zararlıdır. Uygun koşullarda saklanmadıkları durumda bu yiyecekler içlerinde mikrop geliştikleri için çabuk bozulma riski taşımaktadırlar. Okulda çocuğunuzun sağlıklı beslenip beslenmediğinin kontrolünü yapmak için kantinlerde satılan yiyecekleri mutlaka denetleyin. Örneğin sandviç, tost gibi ambalajlı olmayan yiyeceklerin hazırlanmasında hijyen kurallarına dikkat edilip edilmediğini mutlaka kontrol edin. Diğer yandan paketli yiyeceklerin de sağlıklı olanlarının satılması konusunda okul yönetimiyle koordineli çalışın. Paketli yiyeceklerde Tarım Bakanlığının onayının olup olmadığına dikkat edin. Yine dikkat edeceğiniz bir husus da kantinde satılan yiyeceklerin son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasıdır.

Beslenme Çantasına Zararlı Yiyecek Koymayın.

Çocukları güvenilir ve sağlıklı gıdaya yöneltmenin en önemli yöntemlerinden bir tanesi de sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaktan geçmektedir. Beslenme çantasına zararlı yiyecekleri koymamaya özen göstermelisiniz (bakınız çocuklar için sağlıklı beslenme çantaları nasıl hazırlanır). Beslenme çantasında asla olmaması gereken besinler dışarıdan alınan fast food ürünler, meşrubat ve hazır gıdalar şeklinde sıralanabilmektedir.

Çocuklar İçin Asla Beslenmede Yer Almaması Gereken Yiyecekler

Patates Kızartması: Patates kızartmasının yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle şişmanlığa ve damar, kalp sağlığı açısından zararlara neden olmasının yanında yüksek ateşte pişirilmesinden dolayı zararlı akrilamid içeriğini de sahip olması sağlığı tehdit etmektedir. Akrilamid kanserojen bir madde olması nedeniyle çok zararlıdır.

Kahve: Kahve özellikle kalp krizine neden olmasının yanında dişlerde sararma ve uyku güçlüklerine de neden olduğundan çocukların beslenmesinde asla yer verilmemelidir.

Sosis-Salam: Kanserojen etkilerinden dolayı çocuklara yedirilmemesi gereken bir diğer besin maddesi de sosis ve salamdır. Sosis ve salamın içinde kanserojen bir madde olan sodyum nitrit bulunmaktadır.

Cips: Bakallarda marketlerde paketli gıda olarak satılan cipsler hem yağ içeriği hem de akrilamid içeriğinden dolayı asla çocuklar tarafından tüketilmesine izin verilmemesi gereken gıdalar grubundadır. Aksi halde çocuğunuz erken yaşta obezite, kalp damar hastalıkları ve alzheimer rahatsızlığına yakalanabilir.

Asitli yiyecek ve içecekler: Bu içecekler çocukların mide ve bağırsak sağlığına zarar vermektedir. Bu nedenle tüketilmemelidir.

Hazır Çorbalar: Bu ürünler defalarca işlem gördükleri için içlerinde zararlı maddeler oluşmaktadır. Diğer yandan uzun süre saklanabilmeleri için de içlerine birçok katkı maddesi koyulmaktadır. Çocuklarınızı kanserden korumak için beslenmede kullanılmaması gerekmektedir.

Boyalı Şekerler: Bu tip şekerler boya içeriği yüzünden kansere, aşırı şeker içeriğinden dolayı da obezite, kalp damar rahatsızlıkları gibi birçok soruna yol açmaktadır.

Çiğ Yumurta: Bazı anne babalar yararlı olduğunu düşünerek çocuklarına çiğ yumurta yedirebilmektedir. Ancak tavukta bulunan bazı mikropların yumurtaya geçebileceği düşünülerek çocuklara çiğ şekilde yumurta yedirmekten kaçınılmalıdır.

Hazır Meyve Suları: Zararlı katkı maddeleri ve aşırı miktarda şeker içermelerinden dolayı beslenmede yer verilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.