Maltepe Escort

Çocuklar İçin Zeka Gelişimine Faydalı Besinler

Çocuklarda zeka gelişimi gebeliğin başlangıcı ile başlar. Bu nedenle anne adayının, hamilelik süresince beslenmesine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Zeka gelişiminin en hızlı olduğu dönem, bebeğin anne karnına düşmesinden itibaren 3 yaşının sonuna kadar olan dönemdir. Bebeğin anne sütüne devam etmesi, annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, anne sütünün yeterli besin değerlerini karşılaması, zeka gelişimini etkiler. Sağlıklı bir çocuğun zihinsel gelişimi 3 yaşında %80 oranına ulaşmış olur. Zeka gelişimin sürdürülmesi için etkili kullanılabilecek yaş ise 9’a kadardır. 9 yaşına kadar beyin, yeni hücre üretimine aktif olarak devam eder.

6 aylıktan itibaren ek gıda ile desteklenmeye başlayan çocukların, okul çağının bir kısmını da kapsayan bu süreçte, mutlaka yeterli ve dengeli bir biçimde tüketmesi gereken besin grupları, süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık, hayvansal gıdalar, tahıl ürünleri, meyve ve sebzeler ve yağ olarak ana başlıklarda toplanabilir.

Çocuklar İçin Zeka Gelişimine Faydalı Besinler ise şu şekildedir;

B grubu vitaminler; bunlardan özellikle B12 vitamini dikkat eksikliklerini önleyen, algı sorunlarının önüne geçen vitamindir. Tek kaynağı hayvansal gıdalar olan B12 vitaminini yumurta, yoğurt, hayvansal gıdalar ve kırmızı etten almak mümkündür.

Omega-3 yağ asitleri, EPA ve DHA; en fazla balıktan sağlanabilecek Omega-3 yağ asitleri, beynin beslenmesi için faydalıdır. Beyin yapısının yüksek oranda yağ dokusuna sahip olmasından dolayı, canlı olması ve kendini yenilemesi için, beynin yağlara ihtiyacı vardır.

İyot; İyot eksikliğinde beyinde gözlenen hasarların önlenmesi için iyotlu tuz kullanımı gereklidir. Fazladan iyot tüketiminin ayrıca bir gelişim yarattığına dair bir bulgu olmasa da, yeterli iyot alımı, beyin sağlığı açısından önemlidir.

Kolin; En fazla yumurtada bulunan kolin beyin gelişimi açısından gerekli olan esas besinlerdendir. Kuru baklagillerde, sütte ve kuruyemişlerde de bulunur.

Çinko; Kırmızı et, karaciğer, yumurta, tahıllar ve deniz ürünleri ile alınabilen çinko yeterli miktarda alınmadığı takdirde, beynin işlevlerinde yavaşlığa sebep olduğu gözlemlenmiştir. Okuma performansını, aktivite değişikliklerine uyumu kontrol eden beynin ön bölgesi, çinko eksikliğinden öncelikle etkilenen bölümdür.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.