Maltepe Escort

Çocuklar Okuldan Neden Nefret Eder? Bizim Ne Yapmamız Gerekir?

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor, bunu çok şiddetli biçimde mi ifade ediyor? Çocuğunuzun okula gitmek istememe hali nefret düzeyinde mi? Eğitimle ilgili hiçbirşeye ilgi duymuyor, hırçınlaşıyor mu? Bu yazımızda okula gitmek istememenin ötesinde, okuldan nefret eden çocuklarla , hiçbir şekilde adapte olamayan çocuklarla ilgili ipuçları bulabilirsiniz.

Çocukların Okuldan Nefret Etme Nedenleri 

Eğitim yükünün birden artması, yeni bir dönem başlangıcı, yeni bir okula başlamak ya da sınav hazırlığına girişmek, çocuğunuzu okuldan aşırı derecede soğutabilir.

Çocuğunuz yeni eğitim dönemini bir önceki döneme göre çok ağır ve yorucu bulabilir. Bu anaokulundan ilköğretime geçen öğrencilerde karşılaşılan bir durumdur.

Müfredat çok ayrıntılı görünebilir veya çocuğunuz hergüne yayılan çok fazla ev ödevinin olduğunu düşünebilir.

Aynı zamanda yeni almaya başladığı derslerin, üstesinden gelemeyeceği kadar zor olduğunu hissedebilir.

Bununla İlgili Neler Yapabilirsiniz? 

Ebeveynler olarak çocuğunuzun bir sınıftan diğerine geçişinin, mümkün olduğu kadar yumuşak ve güvenli bir süreç olmasına yardımcı olabilirsiniz.

  •  Çocuğunuzla süreçle ilgili konuşmalar yapmalısınız. Bu değişimin bir ilerleme olduğunu, önceki aşamaları geçebildiği için kendisinin bu sınıfta da başarılı olabilecek düzeyde olduğunu anlatmalısınız. Ödevlerinin çok fazla olmasından yakınıyorsa, en iyi şekilde ödevlerini tamamlayabilmesi için yardımcı olmalısınız.
  • Çocuğunuza ödevlerine ara verdirerek keyif alabileceği aktiviteler için zaman yaratabilirsiniz. Yaratıcılığını artıran, stresini azaltan aktiviteler motivasyonunu artıracaktır.

 

Çocukların Okuldan Uzaklaşmasında Diğer Bir Neden ; Arkadaşlarıyla Girdiği Fiziksel Kavgalar 

Okulda yaşanan kavgalar, fiziksel olarak çocukların birbirlerine zarar verdiği sürtüşmeler ve dalga geçilmek çocukların korkulu rüyasıdır.

Sınıfta yaşanan bir olaydan sonra, kantinde ya da okul bahçesinde bu tür tartışmalar, kendinden büyük çocukların tehdit etmesi gibi nedenler çocuğunuzun okulda mutsuz olmasına neden olabilir. Çocuğunuz okulda kendini güvende hissetmeyebilir.

Bununla İlgili Ne Yapabilirsiniz? 

  • Çocuğunuzu bir süre izleyin. Baskıya, aşağılanmaya, şiddete karşı geliştirilen tipik reflekslerin oluşup oluşmadığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Aniden okuldan uzaklaşmışsa, etkinliklere ilgisini kaybetmişse mutlaka okulu sevmemekten daha geçerli bir nedeni daha vardır.
  • Sorgulayıcı olmadan, farkettirmeden sohbet sırasında okulun nasıl gittiğini sorun. Başa çıkamadığı bir sorun olduğunda her zaman destek olacağınızı sakin bir şekilde kendisine bildirin. Fiziksel şiddet ya da taciz vb. bir durumun işaretlerini alıyorsanız, rehber öğretmenden, okul yönetiminden yardım talep edin. Yasal olarak haklarınızı öğrenin ve durumu emniyet birimlerine bildirmekten çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.