Maltepe Escort

Çocuklar Romatizma Olur mu?

Romatizma vücudun bağ dokusu sisteminin iltihaplanmasının, kronik bir hale gelmesidir. Oluşan iltihaplanma kas ve eklemlere etki eder. Çocukluk döneminde romatizma bulgularına rastlanır ve tedavi edilmezse, ilerleyen yıllarda kalıcı hasarlar yaşanması riski oluşur.

Çocuklarda Romatizma Görülür mü?

Rastlanan vakalarda nedenleri tespit edilemeyen, ancak genetik faktörlerin sebep olduğu romatizmanın çocuklarda da görüldüğü tespit edilmiştir. Bunlardan “Ailevi Akdeniz Ateşi“(FMF), ülkemizde ve Akdeniz ülkelerinde en sık görülen hastalık türüdür. Diğer bir tür ise “Akut Eklem Romatizması”dır.

Familial Mediterranean Fire – Ailevi Akdeniz Ateşi

Ailevi Akdeniz Ateşi

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde, yaygın olarak Türkler’de, Yahudiler’de ve Ermeniler’de görülen bir hastalıktır.

Belirtileri arasında yüksek tekrarlayan ateş, karın ve göğüs ağrısı, eklemlerde ağrılar yer alır. 20 yaşından önce belirtilerine rastlanan hastalığın kaynağı, FMF geni olarak 1997 yılında saptanmıştır. Ülkemizde 1000’de 3 gibi bir oranda yaygındır. Tespitinde henüz nöbetler sırasında incelenen kan testleri kullanılmaktadır. Teşhis için kesin sonuç veren bir test bulunmamaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşinde karın ağrısı saptanan en yaygın belirtilerdendir. Nöbetler sırasında kişinin karın zarı etkilenir. Eklem ağrılarının görülme sıklığı %50 gibi bir orandır. Diz ve ayak bileklerinde yaşanan eklem ağrıları nöbetler şeklinde görülür. Nöbetlerden sonra şikayet kaybolur.

Tedavi edilmezse, uzun süreli iltihaplar, böbrekleri ve tüm vücudu etkileyen “Amliodoz” adlı bir hastalığa sebep olur. Belirtiler takip edilerek, Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının erken dönemde tespit edilmesi ve bağışıklığın desteklenerek ilerleyen yıllarda tekrarı önlenebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.