Maltepe Escort

Çocuklar Sosyal Medyayı Kullanmalı mı?

Teknolojik cihazları günlük yaşantımızın hemen her anında kullanmamız, akıllı telefon, tablet gibi cihazları sözlü ve yazılı iletişimde sürekli olarak kullanmamız, çocukların erken yaşlardan itibaren, bu durumu sıradan hatta olması gereken bir davranış olarak algılanmasına sebep oluyor.

Yakın çevre ve iletişimde olan kişilerle haberleşmekte kullandığımız facebook, twitter başta olmak üzere, iletişim odaklı internet sitelerinin aslında bir yaş sınırı var. 18 yaşının altında olanlara kayıt seçeneği bulunmayan, sosyal medya sitelerinin kullanımı farkında olarak ailenin teşviğiyle kullanılmaya başlanıyor. Öyle ki yeni doğan bir bebeğin adına açılan sosyal medya hesapları, ailelerin çocuklarını internet ortamında bir an önce görmek istemesi, önce ailelerin bu konuda bilinçlendirilmeleri gerçeğini ortaya çıkarıyor. Bu durum göz önününde bulundurulduğunda, resmi rakamlara yansıyan, çocuklarda sosyal medyayı kullanma yaygınlığının tespiti için sağlanan rakamlar geçerliliğini yitiriyor.

Ya da çocuğunun internette geçirdiği vakitte nelerle ilgilendiğinden haberdar olmayan aileler, neler olduğundan haberdar olmuyor. Ortaokul çağında ya da ilkokul çağında çocukların internete erişimi bulunan cihazlara sahip olma oranı gitgide artıyor.

Çocukların Sosyal Medya Sitelerini Kullanmasının Yarattığı Olumsuz Etkiler

  • Sosyal medya siteleri yetişkinlere hitap eden içeriklere yer verdiği için, şiddet, cinsel konular gibi, akışı denetlenemeyen konularla karşılaşma riski oldukça yüksektir.
  • Kullanıcıların gerçek kimlik ya da anonim hale getirilmiş kimlikleriyle, çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışması riski bulunmaktadır.
  • Kullanılan iletişim dili, günlük dilin sınırlarını zorlayan, küfür, hakaret, şiddet söylemleri barındırma oranı oldukça yüksektir.
  • Sitede bulunulduğu süre içerisinde maruz kalınan reklamlar, yetişkin içeriklerine göre düzenlenmiş olma oranı yüksektir. İlgiye alanına dayalı reklamlarda, oyun, yarışma vb. konular kullanılarak, farklı sitelere yönlendirilme, üyelik, site kullanımı, alışverişe teşvik edilme oranı yüksektir.
  • Irkçılık, ayrıştırma, toplumun farklı kesimlerini dışlama gibi paylaşımlarla, katılımcı, yorumcu olan kişilerin sert ve kontrolsüz yaklaşımları çocukları olumsuz etkileyebilir. Sosyal medya sitelerinde belirgin bir denetim mekanizması bulunmamaktadır, içeriklerin engellenmesi ve kaldırılması, kullanıcıların duyarlılık düzeyine göre değişkenlik gösterir.
  • Yayınların hızlı akışı, promosyon amaçlı, yanıltıcı yorumlar, çocukların gerçeklik algısında bozulmalara sebep olabilir.
  • Bu olumsuz etkilere ve sosyal medya kullanımıyla oluşan risklere ek olarak, çocuğunuz bilgisayar başında geçirdiği zamanı denetlemekte sıkıntı yaşar. Denetim konusunda gecikmiş ebeveynler, çocuklarına kısıtlama getirmekte ve olumsuz etkilerle ilgili bilgi vermekte sorunlarla karşılaşırlar.
  • Alışkanlık haline geldiğinde, çocuklarda sosyal medya kullanımı çocukla iletişim problemlerine sebep olur.
  • İnternet ortamında düzenli ve uzun süreli bulunan çocuklarda tahammülsüzlük, şiddete yönelim gibi kişilik gelişimini olumsuz etkileyecek davranışlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. 3-7 yaş grubunda bile internet bağımlılığı gerekçesiyle yaşanan sinir krizleri nedeniyle bir sağlık kuruluşuna başvuranların sayısı artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.