Maltepe Escort

Çocuklar ve Duygusal Zeka Gelişimi

Son yıllarda yapılan çalışmalar bireylerin sağlıklı gelişimde, insan ilişkilerinde, karar verme süreçlerinde “duygusal zeka” olarak çevirebileceğimiz EQ’nun, zeka olarak bilinen IQ’dan daha önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çocukların duygusal zeka gelişimi çocukluk döneminde ve gelecekte olaylara, kişilere, kendileriyle ilgili tercihlere farklı yaklaşımlarda bulunmasının sebebi olarak kabul edilmektedir. Duygusal zekanın gelişiminde, ailelerin rolü oldukça büyüktür. Duyguları anlama, empati yeteneğinin gelişmesi, olaylara başkalarının gözünden bakma, çözümcül olma gibi davranış kalıplarına yatkınlık, temelini aile ile birlikte geçirilen zamanda edilnilen bilgi ve gözlemlerden alır.

Çocuğunuzun duygusal zekasının gelişmesi şunlara dikkat edebilirsiniz;

Dürüstlük ve tutarlılık; ailesini sürekli gözlemleyen çocuk, bebeklik döneminden itibaren en güvenilir kişiler olarak kabul ettiği anne ve babanın davranışlarını doğru olarak kabul eder. Öncelikle anne ve babanın birbiriyle, diğer aile fertleri, akrabalar ve aile dostlarıyla kurduğu diyaloglara göre, kendi doğru davranış kalıbını oluşturmaya başlar. Bu durumda anne ve babanın dürüst, tutarlı davranışlar sergilemesi gerekir. Ebevenler aynı zamanda neyi neden yaptığının açıklamasını yaparak, dürüstlüğün öneminden bahsetmelidir.

İyimser olmayı önceliklendirmek; Kötümserlik bir alışkanlık haline geldiğinde, karamsar, depresyona eğilimli çocuklar yetişmesi muhtemeldir. Sadece çocuğunuza karşı değil, hayata, çevrenizde yaşananlara, kontrollü bir biçimde iyimser yaklaşıyor olduğunuzdan emin olmalısınız.

Çocuğunuzu eleştirmeniz gereken durumlar yaşandığında, yapıcı olmaya özen gösterin.

Gerçekçi düşünmeyi öğretmek; Çocukları acı veren durumlardan uzak tutmak üzere gerçekleri söylememek korunaklı bir alan yaratmaya yetmez. Olan biteni, uygun bir dille, anlayabileceği şekilde anlatmak, hayatın gerçeklerini anlayarak büyümeleri sağlamak önemlidir.

Empati kurma becerisi; Başkalarının ne hissedeceği konusunda fikir yürütebilen, duyarlı çocukların şiddet eğilimi düşük olur. Çocukların çevrelerine karşı duyarlı olmaları için, iyilik yapmayı, karşılıksız insanları mutlu etmeyi öğrenebilecekleri topluluk veya organizasyonlarda yer alabilirsiniz. Düşünceli, sorumluluk sahibi çocuklar, uzun vadede kendilerine karşı da benzer davranışlarda bulunulmasını isteyeceklerdir. Özsaygısının gelişimine büyük katkısı olan empati becerisinin oranı iyi ayarlanmalıdır.

Aile toplantıları ve topluluk içinde konuşma; günümüz insanın ailecek biraraya gelip, sohbet edebileceği zaman dilimleri azalmış olsa da, duygusal zeka gelişimi açısından aileyle yapılan sohbetler, büyükanne, büyükbaba ve akrabalarla yapılan görüşmeler değerlidir.

Öncelikle çekirdek aile düzeyinde toplantıların bir rutin dahilinde tekrarlanması, çocuğun kendini aileye ait-sahip hissetmesi önemlidir. Birey olarak aileyle birlikteyken ve daha kalabalık ortamlarda kendini ifade edebilmesi ve takdir edilmesi dengeli bir duygusal gelişim açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.