Maltepe Escort

Çocuklar ve Hayali Arkadaşları

Bu tip bir durumla ebeveynlerin ne sıklıkla karşılaştığı net olarak bilinmese de, çocukların hayali arkadaş yaratma eğilimleri gelişimin bir parçası olarak, normal kabul ediliyor.

Farkedildiğinde aileleri endişelendiren hayali arakadaş yaratma en sık, 3-6 yaşlar arasında gözleniyor. Çocuğun kendini yalnız hissettiği, aile bireyleri ile yeterince zaman geçiremediği ya da ikinci kardeşin gelmesi sonucu ilginin bölündüğü zamanlarda, çocuk etrafında kimsenin görmediği bir arkadaşı varmış gibi davranmaya başlıyor.

Odasındaki dağınıklığın sorumlusu olarak gösterdiği, bitirmediği yemeğini ona ayırdığını söyleyediği ya da oyuncaklarını ona ayırdığı gerekçesiyle yeni oyuncaklar istediği, kendisi gibi ihtiyaçları olan ama görünmeyen bir hayali arkadaş yaratmak, çocuğun kendini ifade etmekte yetersiz kaldığı durumlar olduğunun işareti olabiliyor.

Okul çağına kadar hayali arkadaş normal kabul edilse de, takip edilmesi gerekiyor. Çocuğun gelişmek yerine, sorumlulukları hayali arkadaşına yüklemesi, kişilik gelişimi açısından kendisine zarar vermesi anlamına gelebiliyor.

Bu tip bir hayali arkadaş durumuyla karşılaştıklarında, anne ve babanın bilinçli davranması, çocuğa sevgilerini hissettirmeleri gerekiyor. Hayali arkadaşı tümüyle reddetmek direnç yaratacağı için, bu arkadaşla ilgili bilgiler edinmek, onu yok saymamak gerekiyor. Kendini ifade edemediği noktalarda hayali arkadaşı dinlemek, çocuğun sıkıntı yaşadığı konuları açığa çıkarmada yardımcı olabiliyor.

Yalnız kalmaktan dolayı bu tip bir hayali arkadaş yaratılmış olabileceği için, çocukla geçirilen kaliteli zamanı artırmak ebeveynlerin yapabileceği en önemli şeylerin başında yer alıyor. Çocuk hatırlamadıkça ve istemedikçe aktivitelere hayali arkadaşın dahil edilmemesi de önem taşıyor. Yaşıtlarıyla sosyalleşmesi, gerçek hayatta arkadaşlarının olması, genellikle belirli zamanın sonunda hayali arkadaşın kaybolması ile sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

Sosyalleşme süreci başladıktan, aile dışında kreşte, okulda, oyun alanlarında hala çocuğunuzu takip eden bir hayali arkadaş var ise, 6 yaşından sonra bir uzmandan destek alınması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.