Maltepe Escort

Çocuklara Dondurma Yedirmek Zararlı Mıdır?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde her ne kadar dondurmanın faydaları kanıtlanmış olsa da birçok anne çocuğuna dondurma yedirip yedirmeme konusunda tereddüt yaşamaktadır. Aslında bu konuda haklılar da. Çünkü dondurmanın çocuklara yararı olduğu kadar kötü koşullarda bulunmaları zarara da neden olabilmektedir. İçinizin rahat etmesi için dondurmanın yararları ve zararlarını sizler için araştırdık.

Dondurmanın Çocuklara Zararları

Dondurma 2-3 yaş çocuklara verilebilen bir gıda olup kötü koşullarda üretildiğinde ya da saklandığında bazı önemli zararlara da neden olabilmektedir. Dondurma üretiminde kullanılan sütün pastörize olması çok önem taşımaktadır. Aksi takdirde sütün alındığı hayvanda bulunan bir hastalık çocuklarımıza geçerek ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Çocuklara yedirilecek dondurmanın sağlıklı koşullarda üretilmesi ve eridikten sonra tekrar dondurulması bakteri üremesini arttırdığından bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

dondurmanin-cocuklar-icin-zararlari

dondurmanin-cocuklar-icin-zararlari

Çocuklar için dondurmayı zararlı yapan bir diğer etken de soğuk olduğu için soğuk algınlığına neden olabilmesidir. Bu nedenle dondurmanın fazla soğuk olmamasına, dışarıda bekletildikten sonra çocuğa verilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Yine buz dondurmalar da çocuklara verilmemelidir.

Dondurmanın Çocuklara Faydaları

Dondurma sütten üretilmiş bir ürün olduğundan oldukça besleyici ve bir o kadar da vitamin mineral deposu bir yiyecektir. İçindeki süt asitleri çocukların gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. Yine sütten dolayı içinde bulunan kalsiyum kemiklere ve çocuk gelişimine destek sağlamaktadır. Ancak kullanılan şeker de bir o kadar zararlı olduğundan çocukların aşırı tüketmesine izin verilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.