Maltepe Escort

Çocuklara İğne Ve Patates İle Hayat Dersi

Uzakdoğu’da ve özellikle de Japonya’da çocuklara uygulanan eğitimler hep tartışma konusu olmuştur. İşte size, okulda öğrencilere verdikleri derslerden iki küçük ama çok anlamlı iki örnek…

Japonya’da çocuklara ilkokulda pek çok “insani” ders verirler. (Biz gerek görmeyiz çünkü biz zaten her şeyi biliyoruz deriz.) Çünkü insan olmanın da öğretilmesi gerektiğinin bilincindeler.

Derslerden biri toplu iğne dersidir:

Sınıfta çocuklara toplu iğne dağıtırlar ve herkese işaret parmağını masaya koy derle ve o toplu iğneyi ucuna batır. Çocuklar saf saf yapar, bazıların canı yanar, bazıları ağlar, bazları bağırır. Öğretmen döner ve der “ canınız yandı demi? Ben de çok üzüldüm, ama bilin ki herkesin canı var, her hayvanın bitkinin canı var, bu yüzden kimsenin canını yakmayın”.

polatliinternetgazetesi_1333039192151

Diğer ders patates dersidir:

Öğrencilere ilk okulda sevmedikleri veya nefret ettikleri kişilerin listesini yapmalarını isterler. Kimisi 3 kimisi 5 kimisi 10 kişi yazar. Sonra çocuklar yarın derse listenizdeki sayı kadar patates getirin derler ve öğrenciler uyar. Öğretmen bu patateslerle bir hafta boyunca gelip gideceksiniz der. Tabi sırtında 10 patates taşın çocuklarda sırt ağrısı başlar, pek çok öğrenci sıkıntı yaşar. Öğretmen bir hafta sonra der ki “evet, yoruldunuz demi? Kişi kin ve nefret taşıdığını bu patatesler gibidir, derdi de zahmeti de sizindir. O yüzden siz siz olun kimseye kin ve nefret beslemeyin ki yüreğiniz ferah olsun.”

Kaynak: Anooshirvan Miandji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.