Maltepe Escort

Çocuklara Odaklanma Becerisi Kazandırma

Çocuklarlarda odaklanma erken yaşlardan itibaren kazanılan bir beceri. Okul çağına kadar, hayatını ihtiyaçlarına göre ve çoğunlukla istekleri doğrultusunda yönlendiren çocukların, odaklanma becerisini ne oranda kazandıkları, okula başlangıçla birlikte önem kazanıyor.

Bu yazımızda, ilerleyen yaşlarda zorlanmaması için erken yaşlardan itibaren, çocuğunuza odaklanma becerisi kazandırmanız için izlemeniz gereken yoldan bahsedeceğiz.

Bebeklikten İtibaren Birlikte Zaman Geçirme; Gelişime katkısı olan bu dönemde birlikte oynanan oyunlar, bebeğe farklı düşünme biçimlerini göstermekte oldukça etkili. Huysuzluk yapan bir çocuğa, abur cubur vermek yerine, onunla birlikte kurabiye yapmak, birlikte kaliteli zaman geçirmek için bir fırsat olabilir.

Rol Model Olma ; Çocuğunuz ödevlerine odaklanmaya çalışırken, cep telefonunuzda ya da internette zaman geçirmek yerine, siz de yapmanız gereken bir işle ilgilenerek, herkesin sorumlulukları olduğu mesajını, çocuğunuzun bilinçaltına gönderebilirsiniz.

Ödev Önceliği ; Oynamak istediği oyunu, izlemek istediği çizgi filmi, ödevine öncelik vererek izlemesine izin vermeniz, motivasyonu ve tamamlama isteğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Ara vererek çalışma ; Nasıl değerlendireceklerine kendilerinin karar verdiği aralar vererek, hem odaklanmayı hem de programa bağlı kalmayı öğretebilirsiniz. 40-45 dakikalık çalışmalar için verilen 15 dakikalık aralar verimli olmasını sağlayacaktır.

Uygun Ortam Oluşturma ; Çalışma ortamında uyaranların olması, seslerin, televizyonun ya da dağınıklığın odaklanmaya engel olduğu bilinen bir durumdur. Çocuğunuzun çalışma odası, çalışma masası, kendine ait, kendini iyi hissettiği bit çalışma ortamının olması, odaklanma becerisini maksimum miktarda kullanmasına yardımcı olacaktır.

Projeyi aşamalandırma ; Verilen sorumluluğun ya da ödevin karmaşık ve uzun gelmesi odaklanmanın önünde duran bir engeldir. Yapılacakların bir sıralama ve aşamalarla kazanılan bir ilerleme olduğunu anlatmak, oluşan “zor” algısının önüne geçecektir.

Program Hazırlama ; Erken yaşlardan itibaren bir çalışma programının hazırlanması ve kullanılması, hem zaman yönetimini öğrenmesi açısından hem de hedef odaklı çalışma açısından çocukların doğru yönlendirilmesinde yardımcı olur.

İlgisi Olan Alanları Tespit Etme ; Programı hazırlarken çocuğun istekleri, ilgisinin en yüksek olduğu alanları bilme ve enerjisinin en düştüğü zamana uygun aktivite ve derslerin konulması motivasyonu artıran bir diğer önemli noktadır. Çocuğunuzun ilgi alanlarını bilmek, çalışan konularla daha fazla ilgili olması ve daha kolay anlamasını da sağlar.

Ders Dışı Yaşam – Spor, Müzik, Beslenme ; Çocuğunuzun ders dışı zamanlarında egzersiz yapması, kendini iyi hissettiği müzikleri dinlemesi, beslenme alışkanlıklarının gelişimini destekler nitelikte olması, odaklanma açısından önemli detaylardır. Enerjik olması ve bu enerjiyi aktivitelerle tüketerek, yenilemesi, zihninin canlı kalmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.