Maltepe Escort

Çocuklara Pokemon Go Oynama İzni Verilmeli Mi?

Temmuz ayında piyasaya sürülmesinin ardından Pokemon Go dünyada birçok ülkede çok oynananlar listesine kısa sürede girdi. Artık insanlar bilgisayar oyunları için evde oturmak yerine bağ, bahçe, şehir merkezi demeden pokemon noktaları açısından sokaklarda dolaşıyor. Aslında bir yandan da bu oyun insanları sosyalleştirdiği ve hareket ettirdiği için avantajlı. Ancak, dezavantajları da çok olduğundan bazı ülkelerde hakkında yasaklama kararlarının da alındığı bir oyun Pokemon Go. Peki, çocuklarımız bu oyunu oynamak istediğinde onlara ne demeliyiz, izin vermeli miyiz? Oyunun çocuk gelişimi konusuna etkileriyle birlikte uzman görüşlerini sizler için derledik.

cocuklar-pokemon-go-oynamali-mi

cocuklar-pokemon-go-oynamali-mi

Her konuda olduğu gibi Pokemon Go da değerlendirildiğinde hem olumlu hem de olumsuz özellikleri ve etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle olumlu ve olumsuz özelliklerini değerlendirerek çocuğunuza izin verip vermeyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Pokemon Go’nun Olumlu Yönleri

Oyunun en önemli özellikleri eğlenceli olması ve sosyalleşmeyi teşvik etmesidir. Çağın problemlerinden biri olan teknolojiye tutku nedeniyle sosyalleşmemek bu oyunla tarih olduğu gibi oyun aynı zamanda hareket etmeyi de teşvik ediyor. Diğer yandan, poke noktaları şehrin tarihi ve önemli yerlerine yerleştirildiği için çocukların şehri ve tarihi yapıları öğrenmelerini teşvik ediyor. Son olarak bu oyun hem büyükler hem de çocuklar tarafından keyifle oynandığı için aile bireyleri arasında iletişimi arttırdığı bir gerçektir.

pokemon-go-oynayan-cocuklara-oneriler

pokemon-go-oynayan-cocuklara-oneriler

Oyunun Olumsuz Yönleri

Sosyalleşme, hareket ve öğrenme gibi önemli şeyleri olumlu yönde teşvik eden bu oyunun birkaç tane ciddi olumsuz yönü bulunuyor. Bunlardan ilk oyun ücretsiz olsa da mobil olduğu için oynama esnasında interneti su gibi harcamasıdır. Diğer yandan çocukları ıssız tehlikeli bölgelere pokemon avı için çekebilmekte, yollarda pokemon ararken dikkat dağıtması ve kazalara açık hale gelme gibi olumsuzluklar oluşabilmektedir.

Oyunun tüm olumlu ve olumsuz özelliklerini değerlendirdikten sonra çocuğunuza bu oyun için izin verip vermeyeceğiniz size kalmış bir durum. Ancak izin verseniz dahi oyunu oynayabileceği sınırları çocuklarınıza çizmeniz ve sürekli gözlem altında tutmanız kazaları önlemek adına önemlidir. Dikkat dağınıklığının da olacağını düşünerek tehlikeli alanlarda bu oyunu oynamalarına izin vermemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.